E dielë, Korrik 21, 2019
Ballina Etiketimet Maqedonia

Etiketim: maqedonia

Zaev-Thaçi: Kosova dhe Maqedonia nuk kanë asnjë çështje të hapur

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi zhvilloi një vizitë në Maqedoni ku u takua me kryeministrin Zoran Zaev. Gjatë konferencës për shtyp, kreu i shtetit...

Gati plani, Greqia dhe Maqedonia gati të “skanojnë” historinë

Maqedonia dhe Greqia janë shumë pranë zgjidhjes së mosmarrëveshjes për emrin. Ndërsa, sot të dy vendet kanë njoftuar se do të ngrenë një grup...

Mediat: Gati marrëveshja, Shqipëria dhe Maqedonia me doganë të përbashkët në...

Drejtoria e doganave nëpërmjet Ministrisë së Jashtme të Maqedonisë ka zhvilluar bisedimet me Qeverisë shqiptare, duke arritur marrëveshje për kontroll të përbashkët brenda 15...

U kthyen nga Iraku dhe Siria, arrestohen 7 luftëtarë të ISIS...

Ministri i Brendshëm i Maqedonisë tha se policia ka arrestuar sot shtatë persona që besohet se kanë luftuar në Siri dhe Irak krahas kryengritësve...

Maqedonia publikon listën, grumbullon 4 shqiptarë dhe harron Ibrahimin

Maqedonia po përgatitet për ndeshjet e Ligës së Kombeve. Trajneri i përfaqësueses maqedonase  Igor Angellovski ka publikuar ditën e sotme listën, ku në sy...

Maqedonia ngec 50 vjet larg standardeve të BE-së

Maqedonisë do t`i duhen të paktën edhe 50 vite që të arrijë nivelin e standardit jetësor të vendeve të Bashkimit Evropian, theksohet në raportin...

18 muaj për anëtarësim e Maqedonisë në NATO

Dejtori për partneritet global të NATO-s, James McKee vlerëson se Maqedonisë i duhen të paktën 18 muaj për t’u bërë anëtare e 30 e...

Negociatat, Gjosha me deklaratë të fortë: Shqipëria penalizoi Maqedoninë

Ish-Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha ka bërë një deklaratë të fortë duke u shprehur se Shqipëria është bërë pengesë për Maqedoninë, pasi për të...

Maqedonia feston ftesën për anëtarësim në NATO

Nën moton “Ecim përpara, Maqedonia në BE dhe NATO”, mbrëmë në 15 qytete anembanë Maqedonisë u festua marrja e ftesës për fillimin e negociatave...

Zaev: Marrëveshja krijon të ardhme më të mirë për Maqedonisë dhe...

Marrëveshja krijon miqësi dhe bashkëpunim, por edhe perspektiva për qytetarët e të dy vendeve, thotë kryeminsitri i Maqedonisë, Zoran Zaev në deklaratë për Agjencinë...

EDITORIAL

Meta: Nuk ka pabesi dhe presion që e thyen burrin e shtetit, Ramush Haradinaj

Presidenti Ilir Meta e cilëson presion dhe pabesi thirrjen e Ramush Haradinaj nga Gjykata Speciale në Hagë. Në...

FORUM

“Vendi në një regjim anarkie, që prej 2017”

Nga Bujar Nishani Të nderuar miq, që prej vitit 2015 e në vijim kemi qenë çdo ditë të...

Ramushi

Herën e kaluar, Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga posti i Kryeministrit, pasi Gjykata e Hagës e kishte...