E martë, Korrik 23, 2019
Ballina Etiketimet Maqedonia

Etiketim: maqedonia

Hapja e negociatave, Maqedonia pret “dritën jeshile” në qershor

Maqedonia e Veriut pret të marrë dritën jeshile në qershor për çeljen e negociatave. Vendimi për datën eventuale do të vijë vetëm disa javë...

Poloni, ratifikohet anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO

Parlamenti i Polonisë ratifikoi sot Protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Pro ratifikimit të Protokollit kanë votuar 388 deputetë, një ishte...

“Facebook” fshin 2632 llogari, mes tyre nga Kosova, Rusia dhe Maqedonia

Facebook të martën njoftoi se ka fshirë 2 632 faqe, grupe dhe llogari për “sjellje të koordinuar të paautorizuar” në Facebook dhe Instagram. Facebook ndërmori...

Hyn në fuqi emri i ri i Maqedonisë, hapat që do...

Autoritetet qeveritare në Shkup pas ratifikimit të Protokollit për anëtarësim të vendit në NATO nga ana e Parlamentit grek, do të ndjekin disa hapa...

Maqedonia në NATO, Shqipëria nënshkruan e para protokollin

Nënshkrimi i “Marrëveshjes së Prespës” mes Maqedonisë dhe Greqisë i dha fund mosmarrëveshjeve mes vendeve, veprim ky që i hap rrugë Maqedonisë në anëtarësimin...

Bruksel, Maqedonia e Veriut nënshkruan anëtarësimin në NATO

Bruksel, Maqedonia e Veriut nënshkruan anëtarësimin në NATO. Vendet anëtare të NATO po nënshkruajnë protokollin e pranimit të Maqedonisë. Maqedonisë së Veriut i nevojiten 151...

Maqedonia nënshkruan sot në Bruksel marrëveshjen e pranimit në NATO

Shtetet e NATO-s pritet të nënshkruajnë një marrëveshje me Maqedoninë, duke i mundësuar shtetit ballkanik që të bëhet anëtari i 30-të i aleancës ushtarake. Marrëveshja...

Kuvendi grek voton për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Këtë të premte parlamenti grek do të votojë Protokollin për anëtarësimin në NATO të Maqedonisë. Protokolli do t’i dorëzohet fillimisht të enjten Komisionit të autorizuar...

Gjermania jep dritën jeshile për pranimin e Maqedonisë në NATO

Një tjetër lajm i mirë për shtetin e Maqedonisë vjen nga Gjermania, e cila është shprehur pozitive për pranimim e Maqedonisë në NATO. “Anëtarësimi i...

Maqedonia në NATO, Bullgaria firmos pranimin, edhe Shqipëria është pro

Është çështje ditësh kur Maqedonia do të jetë pjesë e NATO-s. Pas heqjes së pengesave nga Greqia, sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg u dërgoi...

EDITORIAL

Andi Bejtja: Ja sa mirë e parashikoi Komisioni i Venecias, Reformën në Drejtësi

Gazetari dhe analisti i njohur Andi Bejtja në një shënim në profilin e tij në facebook, në...

FORUM

Koalicioni Qytetar për Shqipërinë jep rrugëzgjidhjen për reformën në drejtësi

3 vjet pas Reformës Soros në Drejtësi (si garantuesi i pushtimit të Shqipërisë nga kanceri Soros) Koalicioni...

Agim Nesho: Departamenti i Shtetit braktis demokracinë në Shqipëri

Nga Agim Nesho (Ish-ambasador në OKB dhe në SHBA. Shkrimi është botuar në revistën amerikane Foreign Policy) Shumë është...