Ballina Etiketimet Lumturia

Etiketim: lumturia

Ekzistojnë 2 lloje lumturish…por ne ndjekim atë të gabuarën!

Ne jemi gjithmonë duke ndjekur diçka, qoftë një promovim, një makinë të re apo diçka tjetër e rëndësishme. Kjo çon në besimin se, “Kur...

Shkenca zbulon dy pikat më të larta të lumturisë në jetë

Shkencëtarët kanë zbuluar se ka dy pika kulmore kur njerëzit janë më të lumturit. Për të realizuar këtë eksperiment “Qendra e Performancës Ekonomike” në...

Lumturia, meshkujt dhe femrat e përjetojnë ndryshe

Kush flet më shumë? Kush varet më shpesh nga disponimi i të tjerëve? Dhe kush është më i prekur nga rreziku i depresionit?  A...

Ja 4 arsye se përse shëndeti dhe lumturia janë të ndërlidhura...

Viteve të fundit ka qenë një dukuri interesante numri i lartë i njerëzve të cilët janë në kërkim të lumturisë. Raporte të ndryshme kanë treguar...

Vendi ku të rinjtë “vuajnë” nga lumturia

Në vendin tonë të rinjtë zgjedhin të largohen për një jetë më të mirë jashtë, pasi këtu janë të pakët ata që janë të...

Në shtetin ku rinia ”vuan” nga lumturia

Danimarka është renditur vazhdimisht në krye të klasifikimeve si vendi më i lumtur i botës. Qeveria e qëndrueshme e saj, përfitimet e majme nga...

Sekreti i lumturisë? Hani të shoqëruar

Nëse mendoni se lumturia nuk ka lidhje me ushqimin, gaboni. Normalisht që një pjesë e mirë e njerëzve preferojnë ta shijojnë ushqimin vetëm.Megjithatë, sipas studimeve...

Studimi më i ri, njihuni me vendin më të lumtur në...

Vendi ku ka njerëzit më të lumtur në botë është Finlanda. Sipas hulumtimit të publikuar pak kohë më parë Finlanda zë vendin e parë...

Edhe kjo? Kerofobia, frika e të qënit i lumtur

E keni provuar ndjesinë e diçkaje që duket shumë mirë për të qenë e vërtetë, dhe shihni se majft gjëra kanë ndodhur në favorin...

Mësohet ku qëndron sekreti i lumturisë

Kemi dëgjuar shpesh që teknologjia na bën dëm, por nuk e mendojnë kështu shkencëtarët norvegjezë. Sipas tyre, sekreti i lumturisë është të përdorësh internetin çdo...

EDITORIAL

Turpi i KPA, Vettingut. Shkarkim politik vetëm se e dekretoi Presidenti Meta

Besnik Muçi, anëtari i Gjykatës Kushtetuese ka folur pas vendimit të KPA (Vettingut) që e largoi nga...

FORUM

A ka kohë “Venecia” për “Xibrakën”?

Nëse futesh në faqen ku publikohen dokumentet e Komisionit të Venecias, e kupton se përse emri i...

Pak fjalë për Arta Markun, kryeprokurore

Arta Marku është një emër në botën e ngatërruar të drejtësisë që njihet për një gjë: për...