E shtunë, Dhjetor 7, 2019
Ballina Etiketimet Ligji

Etiketim: ligji

Miratohet ligji: Ndalohet shitja e smartfonëve pa aplikacione ruse

Presidenti rus, Vladimir Putin miratoi sot një ligj, i cili ndalon shitjen në Rusi të telefonave inteligjentë ose kompjuterave, nëse nuk janë të pajisur...

Mali i Zi miraton ligjin për simbolet kombëtare, çfarë parashikohet për...

Qeveria e Malit të Zi ka miratua projektligjin për Simbolet Kombëtare i hartuar nga Ministri për të Drejtat e Njeriut dhe të Pakicave, Mehmet...

E ardhmja e taksave dhe e ligjit – Si ta përqafoni...

Profesionistët e ligjit dhe taksave sot përballen me një kompleksitet, rrezik dhe paqartësi në rritje, pasi teknologjia, rregullatori dhe transformimi i biznesit konvergojnë. Është...

Ndryshon ligji/ Gjobat për vjedhjen e ujit nga 50-500 mijë lekë,...

Lidhjet e paligjshme të ujit nga familjarët do të gjobiten nga shoqëritë e ujësjellës-kanalizimeve me 50 mijë-100 mijë lekë. Ndërkohë që nëse kjo shkelje...

Ndryshon ligji, burg kur tregton ushqime dhe ilaçe të skaduara!

Në listën e ndryshimeve të Kodit Penal, që parashikohet të votohen këtë javë në seancë plenare, janë edhe disa ndryshime që ashpërsojnë masat për...

Qeveria vjedh pronat publike me ligj

Parlamenti ka rrëzuar dekretin e Presidentit të Republikës për ndryshimet në ligjin “Për vetëqeverisjen vendore”. Deputetët e PS nuk morën në konsideratë asnjë vërejtje...

Policia Ushtarake del nga kazermat, kalon nën urdhrat e ministrit Lleshaj

Qeveria shqiptare ka gati hartimin e një projektligji për ndryshime në Policinë Ushtarake, të cilat kanë të bëjnë me përfshirjen e saj në luftën...

Administrimi i plazheve sipas modelit malazez

Ligji i ri për menaxhimin e vijës bregdetare që pritet t’ua heqë bashkive administrimin e plazheve, propozon krijimin e një ndërmarrje publike nën varësinë...

Korporata e Investimeve, Bendo: Projektligji i jep të drejtën qeverisë të...

Ekspertët shprehen kundër projektligjit për Korporatën e Investimeve.Bujar Bendo argumenton se drafti që pritet të diskutohet në parlament është i paqartë dhe i jepte...

Ndryshimet në ligjin e duhanit, masa të ashpra për lokalet, cigaret...

Pirja e duhanit në ambiente publike detyron Ministrinë e Shëndetësisë të ashpërsojë ligjin duke propozuar masa drastike ndaj bizneseve. Grupi i punës ka kërkuar mbylljen...

EDITORIAL

Sërish kërcënim për gazetarët: Dorëzoni pasaportat e shërbimit ose ua sekuestrojmë!

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme u ka bërë thirrje të gjitha mediave dhe gazetarëve, që...

FORUM

Tërmeti si shans për të forcuar pushtetin personal!

Nga Kastriot Islami Tërmeti po rezulton me pasoja katastrofike për qytetarët por një mundësi e artë apo shans...

Andi Bushati: Të vdekurit nuk mund të kthehen në pikë sondazhesh për Ramën

Nga Andi Bushati / Edi Rama po e shfrytëzon tërmetin njësoj si Erdogani grushtin e shtetit: si një...