E shtunë, Dhjetor 7, 2019
Ballina Etiketimet Ligji i ri

Etiketim: ligji i ri

Klinikat në “sitë” – Ligji i ri: Pas licencimit do të...

Të gjitha institucionet e kujdesit shëndetësor, pas licencimit të veprimtarisë do të duhet t’i nënshtrohen procesit të vlerësimit të përmbushjes së standardeve bazë të...

Ligji i ri/ Procedurat, si do të korrigjohen gabimet në të...

Pas pak ditësh hyn në fuqi ligji i ri për Kadastrën, që sjell shkrirjen në një institucion të vetëm të Agjencisë së Legalizimeve dhe...

Si do të jepet certifikata e pronësisë në rastin kur pronari...

Ligji i ri për Kadastrën që parashikon bashkimin në një institucion të vetëm të Agjencisë së Legalizimeve dhe Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të...

Ligji i ri/ Veç tokave e ndërtesave, regjistrim edhe për pemët!...

Ligji i ri për Kadastrën që hyn në fuqi pas pak ditësh, parashikon ndër të tjera jo vetëm regjistrimin e tokave dhe të ndërtesave...

“Amnisti” për hipotekimin e pronave! Ligji i ri: Paguhet vetëm tarifa...

Hyrja në fuqi e ligjit të ri për krijimin e Agjencisë Shtetërore të Kadastrës do të sjellë edhe një “amnisti” për pronat e paregjistruara...

Ligji i ri, Haradinaj paralajmëron shkurtimin e ministrive

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar Ligjin për Qeverinë, i cili parashikon zvogëlimin e numrit të të zgjedhurve dhe saktësimin e përgjegjësitë për...

Nënshtetësia greke. Ligji i ri merr rrugën drejt miratimit

Projektligji i ri për nënshtetësinë greke është dërguar për miratim në sekretariatin e qeverisë dhe prej andej pritet që në ditët e ardhshme të...

Ligji i ri i PPP-ve, Konfindustria: Ndryshimet nuk ndalojnë korrupsionin

Konfindustria i vlerëson të pamjaftueshme ndryshimet e propozuara në ligjin për koncesionet dhe partneritetin publik-privat. Me një deklaratë për mediat, shoqata e bizneseve prodhuese...

300 euro për shtetësinë shqiptare. Shtohet dhe “Origjina” si kategori e...

Ulja e numrit të popullsisë po detyron qeverinë shqiptare që të ndryshojë ligjin “Për shtetësinë” duke zgjeruar rrethin e përfitimit të kategorive, duke afruar...

Plagjiatura “elitare” me ligjin e ri kundër plagjiaturës – Gjysma e...

Qeveria, në bashkëpunimin e Akademinë e Shkencave, ka hartuar një projektligj “Për Kodin e Sjelljes për Integritet në Kërkimin Shkencor”, i cili parashikon luftimin...

EDITORIAL

Sërish kërcënim për gazetarët: Dorëzoni pasaportat e shërbimit ose ua sekuestrojmë!

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme u ka bërë thirrje të gjitha mediave dhe gazetarëve, që...

FORUM

Tërmeti si shans për të forcuar pushtetin personal!

Nga Kastriot Islami Tërmeti po rezulton me pasoja katastrofike për qytetarët por një mundësi e artë apo shans...

Andi Bushati: Të vdekurit nuk mund të kthehen në pikë sondazhesh për Ramën

Nga Andi Bushati / Edi Rama po e shfrytëzon tërmetin njësoj si Erdogani grushtin e shtetit: si një...