E hënë, Korrik 22, 2019
Ballina Etiketimet Ligji i ri

Etiketim: ligji i ri

Ligji i ri për asistencën sociale, Manastirliu: Mbrojtje për grupet në...

Kuvendi miratoi ligjin e ri të asistencës sociale, i cili parashikon konsolidimin e tre programeve të mbrojtjes sociale. Ligji parashikon heqjen e kufirit maksimal...

Ligji i ri i pagesave – Prezantohet për bankat funksionimi i...

Së shpejti, Shqipëria do të ketë një ligj të ri për shërbimet e pagesave, ku do të pasqyrohet direktiva më e fundit e Bashkimit...

Ligji i ri/ Unifikohet legjislacioni, “barazohet” mbrojtja për investitorët shqiptarë dhe...

Qeveria shqiptare ka përgatitur një projektligj të ri për investimet, duke unifikuar legjislacionin ekzistues. Miratimi i projektligjit “Për investimet” vlerësohet në relacion se ka...

Pronat shtetërore pa ankand – Ndryshon ligji, pasuritë do mund të...

Përmes një ndryshimi në Aktin Normativ me fuqinë e ligjit, të miratuar në vitin 2008 për privatizimet, Këshilli i Ministrave u jep të drejtën...

Portalet që shajnë qeverinë do të bllokohen, hyn në fuqi ligji...

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi legjislacionin që u mundëson autoriteteve të bllokojnë faqe të caktuara interneti dhe të japin dënime për “lajme të rreme”...

Klinikat në “sitë” – Ligji i ri: Pas licencimit do të...

Të gjitha institucionet e kujdesit shëndetësor, pas licencimit të veprimtarisë do të duhet t’i nënshtrohen procesit të vlerësimit të përmbushjes së standardeve bazë të...

Ligji i ri/ Procedurat, si do të korrigjohen gabimet në të...

Pas pak ditësh hyn në fuqi ligji i ri për Kadastrën, që sjell shkrirjen në një institucion të vetëm të Agjencisë së Legalizimeve dhe...

Si do të jepet certifikata e pronësisë në rastin kur pronari...

Ligji i ri për Kadastrën që parashikon bashkimin në një institucion të vetëm të Agjencisë së Legalizimeve dhe Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të...

Ligji i ri/ Veç tokave e ndërtesave, regjistrim edhe për pemët!...

Ligji i ri për Kadastrën që hyn në fuqi pas pak ditësh, parashikon ndër të tjera jo vetëm regjistrimin e tokave dhe të ndërtesave...

“Amnisti” për hipotekimin e pronave! Ligji i ri: Paguhet vetëm tarifa...

Hyrja në fuqi e ligjit të ri për krijimin e Agjencisë Shtetërore të Kadastrës do të sjellë edhe një “amnisti” për pronat e paregjistruara...

EDITORIAL

Ramushi-pabesia e politikanëve dhe zemërimi i popullit kosovar

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen për t'u paraqitur në gjykatën ndërkombëtare për krime lufte në Hagë. Ai dy...

FORUM

Teoria e Kaosit dhe Reforma në Drejtësi

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Teoria e Kaosit shpjegon sistemet dinamike, të cilat janë jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj...

Tre vite nga votimi i reformës në drejtësi, reagon Xhixho: Sot maxhoranca kontrollon dhe gjyqësorin

Nga Erisa Xhixho * Sot 3 vite më parë u miratuan ndryshimet kushtetuese që i dhanë jetë reformës...