Ballina Etiketimet Libri

Etiketim: libri

Politikat dhe sfidat reale të një “industrie”!

Nga Alfred Peza Hezitova të flisja për shumë arsye, gjatë një tryeze diskutimi për botimet shqiptare, të zhvilluar në një nga ambientet e Pallatit të...

Historiani Mark Uci prezanton botimin e radhës, “Lezha, tempulli i historisë...

Nga Albina Gjergji “Qytetin e Lisos (Lezhës) që i bindej pushtetit venedikas, Skënderbeu e donte me një mënyrë të veçantë” (ndërsa) “Princat shqiptarë e pëlqenin...

Një “Pendë e Kristaltë” si Erenestina, poetja e magjishme gegë nderohet...

  Shkrimtarja Erenestina Gjergji Halili është vlerësuar dhe nderuar nga Instituti për Mbrojtjen e Kulturës Shqiptare. Për ruajtjen e kulturës gege dhe toske dhe për...

Gazetari Roland Qafoku: Ju tregoj librin tim “100 vrasjet  më të...

...starti i karrierës ka qenë gazetar i kronikës së zezë. Pas vitit 1990, në shumicën e vrasjeve unë kam qenë në vendngjarje dhe kjo...

LIBRI “SARAH”/ Sulejman Gjana përplaset me Pezën: Enveri, amoral. Mbreti nuk...

Një debat i hapur publik mbi romanin “Sarah” të Alfred Pezës, botim i Mapo Edition, organizuar tek instalacioni Reja, është shoqëruar me replika të...

Provokimi i Alfred Pezës: Një grua, një publicist dhe një mbret...

Pas gazetarisë zgjodhi politikën, e tani i sfidon të gjithë me penën e tij. Bëhet fjalë për Alfred Pezën, që sëfundmi përmes romanit intrigues...

Kërkimi i suksesit në botën e enigmave, vështrim mbi romanin e...

Autorja e re shqiptare Adela Prifti-Çaushllari sapo ka botuar romanin e saj të parë me titull, “Anabela”, një histori amerikane e ngjeshur në ngjarje...

Për Gilman Bakallin, profesorin ideal

Nga Henri Çili* Me Gilman Bakallin paraprakisht i kisha të gjitha premisat të konfliktohesha. Ai, një pedagog i ri, shpirt i lirë, natyrë antikonformiste e unë administrator...

Libri me përmbajtje seksuale, pezullohet drejtoresha

Drejtoria Arsimore ka pezulluar nga detyra drejtoreshën e shkollës nëntë vjeçare “Kongresi i Manastirit”, pas skandalit me tekstet jashtëshkollore që u jepen nxenesve të...

Mjeshtëria e spikatur e një fabulisti

Shënim për librin “Gomar apo Kaproll?” të shkrimtarit Vangjush Saro   Nga Vangjush Ziko  Fabula është quajtur gjinia më e vogël e epikës (në prozë dhe në...

EDITORIAL

Turizëm apo dajak shqiptar?! A ka më “mihal” të tjerë nëpër Shqipëri?

-Skena si ajo e videos që u publikua dje, ku pronari i restorantit terrorizon turistët si në...

FORUM

Gjekmarkaj: Katolikët shkodranë të padisin Edi Ramën për dëmtim të imazhit

Analisti Agron Gjekmarkaj është i bindur se mbështetja për Partinë Socialiste në Shkodër është akoma edhe me...

Kullat dhe koncesionet, marrëzia e madhështisë!

Shqipëria, një nga shtetet me bukuri të pafund natyrore e ujore në raport me sipërfaqen e saj...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com