E hënë, Korrik 22, 2019
Ballina Etiketimet Kufijte

Etiketim: kufijte

Haradinaj: Kufijtë e rishkruar mundësojnë ndarjen etnike dhe fillimin e dhunës

"Kufijtë e rishikuar do të mundësonin fillimin e një valë të re të ndarjes etnike dhe ndoshta edhe fillimin e dhunës". Me këto fjalë...

Publikohen për herë të parë/ 1913-1998- Kufijtë ekstremë historikë të “menaxhimit”...

Nga Armand Plaka Nisur me dhunë e debime e përfunduar po me dhunë e debime. Më kujton shprehjen: Serbia nuk e meritoi asnjëherë Kosovën, edhe...

Trafiku i armëve, kufijtë nga hyjnë dhe dalin në Shqipëri

Trafiku i armëve është një fenomen ende prezent që në një strategji të fundit 5-vjeçare që synon kontrollin mbi armët i është kushtuar një...

Kufijtë, Marin Mema: Arnim që hap precedent të rrezikshëm

Mundësia e ekzistencës së një marrëveshje të fshehtë të nënshkruar mes Prishtinës e Beogradit për shkëmbimin e territoreve, ishte një ndër temat për të...

LIVE/ Kufijtë në Ballkan, Berisha: Të mblidhet një konferencë ndërkombëtare

Ish-kryeministri Sali Berisha është shprehur mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Përballë’ në RTSH se për Ballkanin duhet të mblidhet një konferencë ndërkombëtare. I pyetur nga...

Nuk votohet rezoluta e LDK-së për kufijtë e Kosovës

Kuvendi i Kosovës nuk ka votuar rezolutën kundër idesë së hedhur nga Presidenti Thaçi për korrigjimin e kufijve. Rezoluta e propozuar nga LDK kishte vetëm...

Kufijtë, Thaçi për skeptikët e paqes Kosovë – Serbi: Nuk do...

Presidenti Thaçi ka vijuar komunikimin e tij të përditshëm në FB, me statuse të rregullta, duke promovuar politikën e tij për të ardhmen e...

Opozita i shkruan letër Mogherinit, kundërshton idenë e shkëmbimit të territoreve

Partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, LDK, VV, PSD dhe Alternativa i kanë dërguar letër Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, të...

Le Figaro: Franca mbështet korrigjimin e kufijve, Macron shpreson ta bindë...

E përditshmja prestigjioze franceze “Le Figaro” ia ka kushtuar një tekst të veçantë dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ajo ka...

Opozita kosovare: Ideja e presidentit Thaçi për kufijtë rrezikon shtetësinë e...

Partitë opozitare në Kosovë vlerësojnë se ideja e Presidentit, Hashim Thaçi, për korrigjim të kufijve me Serbinë është veprim kundër-kushtetues si dhe paraqet sulm...

EDITORIAL

Opozita deklaron: Ligj antimafia për oligarkët e Kryeministrit Rama

-Paralajmërimi i Partisë Demokratike për biznesmenët e koncesioneve: Kontratat PPP-ve do të jenë pjesë e paketës antikorrupsion....

FORUM

Dikush të thërrasë Bingo! Rrënimi i të gjitha institucioneve kushtetuese të vendit

Nga Andrea Cama Institucionet Kushtetuese janë institucione të përmendura shprehimisht nga Kushtetuta, mosfunksionimi i të cilave përbën dhunim...

“Vendi në një regjim anarkie, që prej 2017”

Nga Bujar Nishani Të nderuar miq, që prej vitit 2015 e në vijim kemi qenë çdo ditë të...