Ballina Etiketimet Kreshnik kucaj

Etiketim: kreshnik kucaj

“Grand Hotel Tirana”, projekti i francezëve i vitit 1923! “Profecia” e...

*Nga Kreshnik KUÇAJ Kur Tirana u shpall kryeqytet, do të përballej me problematikën serioze të akomodimit të nëpunësve për ofrimin e shërbimeve publike por edhe...

Studimi/ Sa para e pasuri iu morën tregtarëve dhe industrialistëve shqiptarë...

*Nga Kreshnik KUÇAJ Në janar të vitit 1945 u miratua “Ligji i tatimit të jashtëzakonshëm për fitimet e luftës”. Përveç qëllimit politik që kishte për...

Proteksionizëm në vitin ‘36! Si u ndalua me ligj importi i...

Në dhjetorin e vitit 1935, qeveria shqiptare depozitoi në Parlament një projektligj që parashikonte masa për kufizimin e importit të disa mallrave. Projektligji parashikonte në...

Si tentoi qeveria shqiptare në 1937 që të ndalojë fenomenin e...

Fenomeni i emigracionit masiv ka qenë një fenomen që e ka shoqëruar gjithnjë shoqërinë shqiptare, sidomos në periudha tensionesh të forta apo luftërash ndërsa...

Në vitin 1927, kur në Shqipëri u tentua të ndalohet bixhozi!...

Bixhozi është konsideruar ndër vite një plagë sociale për shoqërinë shqiptare. Pas shpalljes së Pavarësisë në 1912, rezulton se kafenetë kanë qenë kryesisht vendet...

EDITORIAL

Komisioni i Venecias rrëzon PS dhe Ramën: Asnjë shkelje nga Presidenti

Komisioni i Venecias ka miratuar dje dokumentin final për ligjshmërinë e shtyrjes së datës së zgjedhjeve të...

FORUM

Vasili: Bunkeri logjik i Bollinos dhe beteja qesharake ndaj presidentit!

Nga Petrit Vasili* Pa asnje medyshje dhe me shume dashamiresi mund te pranohet se Bollino ja ka dale...

Nobeli një ithtari të Millosheviçit, njollë për Akademinë suedeze

Nga Mustafa Nano - Ngjarja e ditës për shqiptarët, por jo vetëm për shqiptarët ka qenë çmimi Nobel...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com