E shtunë, Dhjetor 7, 2019
Ballina Etiketimet Kosove

Etiketim: Kosove

“Albanci dhe Siptari”

Ne lajmet qendrore te njeherenjekohshme te Radio Televizionit te Serbise (RTS), kryelajmi filloi tekstualisht keshtu: “Albanci su presli granicu i plackaju Siptare…”. (Shqiptaret ne...

Rama: Marrëdhëniet tona me Serbinë kalojnë nga Kosova

BEOGRAD- Kosova nuk është një krahinë, por një shtet i pavarur. Kështu është shprehur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për median...

“Kosova nuk do të ishte e pavarur pa ndihmën e SHBA”

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Valon Murtezaj, gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka deklaruar se “për secilin kosovar është ...

Edi Rama, armiku artificial i Kosovës

Kryeministri shqiptar ka nisur të realizojë politikën e tij të përforcimit të prezencës kulturore shqiptare në rajon nën timonin e tij. Kjo do të thotë...

Pyetje titistëve të “kombit” kosovar: Jeni me cicat e Cecës apo...

Titistëve të “kombit” kosovar u vlen tu kujtohet në çdo cast se shqiptarët nga të dyja anët e Drinit vetëm dy elementë nuk kanë...

Rrahja 16- vjeçares ne Rahovec. Jahjaga i bën thirrje drejtësisë...

Ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka reaguar rreth rrahjes së një vajze 16 vjeçe në Rahovec. Ajo u bëri thirrje organeve të drejtësisë që...

Komuniteti i Energjisë në Vjenë I kërkon Serbisë të mos...

Këshilli i Ministrave të Komunitetit të Energjisë i caktoi afat Serbisë deri më 31 dhjetor të këtij vitit që të përmbushë detyrimet që kishte...

Ndryshime të mëdha në Qeverine e Kosovës gjatë këtij muaji

    Drejtues të koalicionit qeverisës (PDK-LDK) janë shprehur të gatshëm ta fillojnë këtë muaj procesin e riformatimit të qeverisë. Kryeministri Isa Mustafa, duke mos saktësuar...

Prishtina Zyrtare kundër Ramës: Mos u përziej në raportet tona me...

Ministri i Jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj, në një reagim ndaj vizitës së Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në Beograd dhe Nish, ka përjashtuar...

Dua Lipa rikthehet për koncert në Kosovë

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Dua Lipa është shprehur se ajo do të rikthehet në Kosovë për koncert pasi të ketë publikuar albumin e saj të...

EDITORIAL

Sërish kërcënim për gazetarët: Dorëzoni pasaportat e shërbimit ose ua sekuestrojmë!

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme u ka bërë thirrje të gjitha mediave dhe gazetarëve, që...

FORUM

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...

Libri që lexohet në ditë të pazakonta. Edhe tërmeti është një piramidë e përmbysur

Nga Agron Gjekmarkaj - “Shoqëria Piramidale” e Artan Fuges, libri i duhur pas Termetit “piramidal” ! Pas fatkeqësisë...