E premte, Korrik 19, 2019
Ballina Etiketimet Komunizmi

Etiketim: komunizmi

Jörg Lüer: Në Shqipëri mungoi ndjekja penale për krimet e komunizmit

Polarizim, gjuhë denigruese në Shqipëri në debatin për përballjen me të shkuarën. E dimë se kur viktimat rrëfejnë historitë e tyre stresohen shkaktarët e...

Shehaj: Komunizmi është akoma gjallë si mendësi

Në kuadër të aktivitetit “DITËT E KUJTESËS”, Fondacioni KUJTO, në bashkëpunim me KAS Albania, organizuan një tryezë diskutimi me studentët e Historisë dhe shfaqjen...

Martirizimi i heshtur i Nënë Terezës, përballë regjimit komunist

Nga: Eugjen Merlika Kaluan dy vjet nga shёnjtёrimi i Nёnё Terezёs, nga dita kur Papa Françesku shpalli shёnjtore tё parёn grua tё lindur nё kombin shqiptar....

4500 të zhdukurit e komunizmit, ja apeli i familjarëve

Unioni i Integrimit Mbarëkombëtar ka shpallur vitin 2018 si vitin e gjetjes së eshtrave të 4500 të zhdukur të komunizmit. Familjarët e personave të...

Mbledhja në ’80, Enveri-Mehmetit: Lopët do hanë me llogari

Ish-drejtori i arkivave në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi ka publikuar një material ku zbardhen diskutimet e zhvilluara në një mbledhje të Byrosë Politike...

Tekstet shkollore/ BE në alarm: Po kthehet kujtimi i zymtë i...

Më shumë patriotizëm dhe fe, më pak pluralizëm mendimi: jo vetëm në Turqi planet mësimore po shkojnë në këtë drejtim. Edhe në vendet e...

Vrasja makabre e mirditorëve: U futën në dhe të gjallë nga...

Në kohën kur Shtabi i Përgjithshëm me 9 anëtarë kryesorë të tij, në mesin e të cilëve edhe disa luftëtarë të tjerë, ishin më...

NY Times: Hapja e dosjeve? Shqiptarët thonë se është shumë vonë

“Ndërkohë që Shqipëria bën llogaritë me të kaluarën komuniste, kritikët thonë se është shumë vonë”. Ky është titulli i një shkrimi të gazetës NY Times,...

Si jetohej në vitet e Luftës së Ftohtë përtej Murit? Ngjashmëritë...

Nga ajo botë ka mbetur vetëm e ashtuquajtura “Ostalgie”, një modë që lindi pas ribashkimit gjerman në vitin 1989. Një nostalgji e botës socialiste,...

Kjo është thjeshtë Hipokrizi!

Rreth 15 vjet më vonë, i njëjti person që kishte tentuar të mblidhte pak njerëz për varrimin e Musinesë, trokiti në derën e Gjykatës...

EDITORIAL

Kryeministri i “nul-it” dhe mazhoranca e “shul-it”

-Gjykata e Tiranës dhe ajo e Durrësit kanë marrë dje dy vendime që përmbysin gjithëçfarë ka bërë...

FORUM

Ka disa zgjidhje për krizën…

Nga Kastriot Islami Kriza politike, kushtetuese, sociale, është thelluar në ekstrem. Në horizont po duket një krizë e thellë...

Artan Fuga: Profesorët e degraduar

Nga Artan Fuga - "Ta gëzojnë" profesorët dhe profesorët e asociuar ligjin që Kuvendi i sotëm jolegjitim aprovoi...