E martë, Qershor 18, 2019
Ballina Etiketimet Kombet e Bashkuara

Etiketim: Kombet e Bashkuara

Kadare kërkon përfshirjen e Kosovës në raportin e OKB për dhunën...

Kombet e Bashkuara do të miratojnë një raport të posaçëm mbi dhunën seksuale në vendet në konflikt. Në diskutimin e organizuar në Këshillin e Sigurimit...

Erdogan i prerë: Mos prisni drejtësi te Kombet e Bashkuara

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, gjatë një fjalimi në ceremoninë e ndarjes së çmimeve për shkencëtarët dhe akademikët ka deklaruar “Mos prisni, mos...

OKB miraton paktin për emigracionin, e nënshkruan edhe Shqipëria

Kombet e Bashkuara janë angazhuar që të zgjidhin problemin global të emigracionit duke miratuar të parin dokument ndërkombëtar për emigrim të sigurt, të organizuar...

Jep dorëhqejen ambasadorja amerikane në OKB

Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, i paraqiti presidentit Donald Trump dorëheqjen nga funksioni i saj. Sekretarja e shtypit në Shtëpinë e Bardhë,...

BE dhe OKB ndajnë të njëjtat shqetësime për rendin global

Bashkimi Evropian dhe Kombet e Bashkuara janë partnerë shembullorë, që ndajnë të njëjtat shqetësime për multilateralizmin dhe rendin botëror të bazuar tek rregullat dhe...

Ofensiva ruso-siriane mbi Idlib, OKB e shqetësuar

Kombet e Bashkuara kanë shprehur shqetësim për civilët në rajonin e Idlibit, në Sirinë veriperëndimore, ku forcat qeveritare, me mbështetjen e Rusisë, kanë në...

Në dy ditë, 215 të vdekur në përpjekje për të kaluar...

Shifra të frikshme janë publikuar nga një raport i fundit nga Kombet e Bashkuara. Vetëm gjatë dy ditëve, të paktën 215 persona janë mbytur...

Kombet e Bashkuara, Shqipëria nuk shihet më si aleat strategjik i...

Shqipëria e konsideron SHBA-në aleat strategjik, por votimet në OKB tregojnë për një ftohje të shpejtë të kësaj aleance. Brenda një viti, pozicioni i...

“Nevojitet zgjerim i Kombeve të Bashkuara”

Me kërkesën për të forcuar Kombet e Bashkuara ministri i Jashtëm gjerman Heiko Mass filloi fushatën që vendi i tij të marrë një vend...

OKB thirrje Kosovës: Mos i lejoni qytetarët që t’i bashkohen ISIS

Kombet e Bashkuara po kërkojnë nga autoritetet në Kosovë që të kenë një strategji të qartë për të penguar luftëtarët nga bashkimi me ekstremistët...

EDITORIAL

Gazetari Peter Tiede i BILD hodhi bombën e dytë

Nëse në Durrës kishim një bandë që kish marrë peng shtetin me një mijë forma dhe mënyra,...

FORUM

A i dëgjuan ambasadorët Keshin dhe Krashin e Ramës: A janë gati për zgjedhjet “cash & crash” të 30 qershorit?!

Nga Alfred Lela Një serial përgjimesh, i denjë për Netflix, u publikua sot nga gazeta gjermane BILD. Bisedat...

Detyrimet e Ramës, gati hapja e burgjeve!

Nëse i bën një shoshitje fjalimeve të maskuara si ‘elektorale’ të Edi Ramës nëpër Shqipëri, ajo që...