E hënë, Nentor 18, 2019
Ballina Etiketimet Kodi zgjedhor

Etiketim: Kodi zgjedhor

Luan Rama: Nuk mund të ketë reformë zgjedhore, duke iu kundërvënë...

Nga Luan Rama* Vendimi i Këshillit Europian që nuk miratoi çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE-në dhe kushtet e vëna nga Gjermania, imponojnë për...

Zbardhet drafti i PS për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Është zbardhur drafti i Partisë Socialiste për ndryshimet që propozon në Kodin Zgjedhor dhe që do të paraqiten nesër në mbledhjen e Komisionit të...

Manja: Në zgjedhjet e 30 qershorit me të njëjtin kod zgjedhor

Kryetari i komisionit të Ligjeve Ulsi Manja, pranon se në zgjedhjet e 30 qershorit do të shkohet me të njëjtin kod zgjedhor dhe se...

Duka: Jemi për ndryshimin e kodit zgjedhor, të shtyhen zgjedhjet

Ndryshimet në Kodin e Zgjedhor nuk janë vetëm një kërkesë e partnerëve ndërkombëtarë por edhe e partive të vogla. Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste,...

Kodi Zgjedhor, Balla: Duhet ta kishim votuar sot!

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla i është përgjigjur apelit të deputetes demokrate, Rudina Hajdari, për reformën zgjedhore. “U prek nga një deputete...

Kodi zgjedhor mban peng zhvillimin e ekonomik të vendit

Nga: Artur ROSHI Zhvillimi ekonomik i një vendi nuk mund të ndodhë në qoftë se nuk kemi një liri politike të vërtetë sepse ajo është...

BE: Me ndryshimin e ligjit për partitë u shkel kodi zgjedhor

Për Bashkimin Europian ndryshimet në ligjin e partive politike para zgjedhjeve parlamentare bien në kundërshtim me reformën zgjedhore. Kreu i Zyrës së Këshillit Europian...

Zgjedhjet, Blushi: Mos t’i marrim para popullit

Deputeti i LIBRA-s Ben Blushi ka pasur zgjedhjet e qershorit në fokus të fjalës së tij në seancën e sotme plenare ku paraqiti edhe...

A do të kemi zgjedhje të lira vitin e ardhshëm?

Nuri Dragoj/Këto janë dy pyetje që besoj se shqetësojnë çdo shqiptar. Pas përfundimit të reformës në drejtësi, politika shqiptare do të angazhohet me Kodin...

Kushtetuta, si shkohet në zgjedhje të parakohshme

Shqipëria ka njohur dy raste deri tani të zhvillimit të zgjedhjeve të parakohshme, më 1992 dhe 1997, por asnjë rast nuk ka pasur zgjedhje...

EDITORIAL

Presidenti fillon çmontimin e mafies së RILINDJES

-Ilir Meta ka vendosur që të thërrasë në takim për t’u konsultuar ish-presidentët e Republikës, ish-ministrat e...

FORUM

VOA: Korrupsioni dhe taksat, pengesë për investimet e huaja

Investimet e huaja në Shqipëri shumë shpejt pritet të hyjnë në një fazë vështirësie. Dy projektet e...

Xhafaj reagon për Gjykatën Kushtetuese

Ish-ministri Fatmir Xhafaj, ka reaguar në lidhje me debatin mes presidentit dhe mazhorancës për plotësimin e Gjykatës...