E premte, Korrik 19, 2019
Ballina Etiketimet Kinë

Etiketim: Kinë

20 milionë të përmbytur në Kinë

Kina Lindore dhe Jugore po ndeshet me një mot të vështirë që ka sjellë përmbytje masive. Deri tani sipas autoriteteve janë ndikuar rreth 20...

Negociatat tregtare SHBA-Kinë/ Zyrtarët amerikanë thonë se do rinisin javën e...

Përfaqësuesit e lartë nga SHBA dhe Kina po përgatisin rifillimin e bisedimeve javën e ardhshme për të zgjidhur luftën tregtare mes 2 ekonomive më...

Kina: Lufta me SHBA-në do të ishte katastrofë për tërë botën

Ministri i Mbrojtjes në Kinë, Wei Fenghe, tha të dielën se lufta me Shtetet e Bashkuara do të ishte një katastrofë për tërë botën,...

Kinë, ura hekurudhore në 270 metra lartësi, pamje me dron

Një urë e madhe hekurudhore e varur në ajër për të lidhur Kunming, kryeqytetin e provincës së Yunnan (Kinë), me Yangon, kryeqytet i Myanmar. Projekti,...

Trump mirëpret ndihmën e Rusisë dhe Kinës për Korenë e Veriut

Presidenti Donald Trump tha se mirëpret ndihmën nga Rusia dhe Kina për çështjen e Koresë së Veriut, pas zhvillimit të një samiti këtë javë...

A po e “gllabëron” Kina, Europën?

Liza Bomazi, zv/drejtore e “Caarnegie Europe”: Jo, Kina nuk po e “gllabëron” Evropën. Në fakt, Evropa mund të jetë më në fund, thjeshtë duke u...

Kinë, Kompania Huawei prodhon një telefon në çdo 28,5 sekonda

Gjigandi teknologjik “Huawei”, në fabrikën e prodhimit të cilën kompania e ka në kampusin e saj në qytetin kinez Shenzhen, prodhon një smartfon në...

Kina dominon e-commerce – $4.7 trilionë vëllimi i tregtisë në rrjet...

Tregtia online në Kinë është në pozita dominuese në botë, në terma vëllimi. Në krahasim me vitin 2008 vëllimi është rritur me plot 10...

Skenari “brishtë” i kredive të këqija – Bankat e mëdha të...

Katër nga bankat më të mëdha të Kinës, të kontrolluara nga shteti, paralajmëruan se kreditë e këqija mund të rriteshin dhe kufijtë e interesave...

Stabiliteti global – Rreziku më i madh vjen nga lufta tregtare...

Lufta tregtare e SHBA-Kinë përbën rrezikun më të madh për stabilitetin global dhe mesa duket stabilizimi fiskal është i nevojshëm për t’iu përgjigjur goditjeve...

EDITORIAL

Kryeministri i “nul-it” dhe mazhoranca e “shul-it”

-Gjykata e Tiranës dhe ajo e Durrësit kanë marrë dje dy vendime që përmbysin gjithëçfarë ka bërë...

FORUM

Artan Fuga: Profesorët e degraduar

Nga Artan Fuga - "Ta gëzojnë" profesorët dhe profesorët e asociuar ligjin që Kuvendi i sotëm jolegjitim aprovoi...

Një dramë që e dëmtoi Kosovën

Nga: Enver Robelli Para një viti Presidenti i Kosovës, i përkrahur nga kryeministri i Shqipërisë dhe që të...