E shtunë, Korrik 20, 2019
Ballina Etiketimet Kico blushi

Etiketim: kico blushi

Analiza/Luan Rama: Kiço Blushi, i pazëvendësueshëm edhe në mungesën e vet!

Post mortum; Mungesa e pazëvendësueshme e Kiço Blushit! Nga Luan Rama - Ikja e Kiço Blushit erdhi e heshtur, erdhi e ngjashme si ikja e...

Rikard Ljarja homazhe për Kiço Blushin: Atë dhe Vangjush Furxhiun i...

RIKARD LJARJA/  Kiçoja iku… Shkoi… U njohëm në 1962. Me një vit vonesë. Nga një paradoks: Në vitin e fundit të gjimnazit, në maturë, dy...

Kiço Blushi, ikja e trishtë e një brezi që la gjurmë

In memoriam Kiço Blushi. Zbres poshtë me vrap. S’kam parë kurrë kaq shumë lule dhe kaq të bukura. Shumica janë të verdha, por ka dhe...

Kiços nuk i duhen kurorat

Nga Skënder Minxhozi - Në fillim iku brezi i vjetër i shkrimtarëve, aktorëve, gazetarëve, skenaristëve, piktorëve, poetëve dhe artistëve. Ajo gjeneratë që themeloi Universitetin, Kinostudion, Akademinë...

Ikja e trishtë e Kiço Blushit

Një jetë me kujtime në rrugët dhe skenat e artit                                                             Nga Josif Papagjoni- Vdekja e Kiço Blushit më la trishtimin e beftë ndaj një shkrimtari...

Ndarja nga jeta e Kiço Blushit, Balla: Letërsia dhe publicistika shqiptare...

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të shkrimtarit, publicistit dhe skenaristit Kiço Blushi. Nëpërmjet një...

Ruçi për humbjen e Kiço Blushit: Fisnikërove Kuvendin

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi shprehu sot dhimbjen për ndarjen nga jeta të Kiço Blushit dhe vlerësimet e tij për këtë personalitet të kulturës...

Qosja: Vepra dhe emri i Kiço Blushit, mbesin në historinë Shqiptare

Akademiku Rexhep Qosja, pas ndarjes nga jeta të gazetarit, shkrimtarit dhe skenaristit të njohur, Kiço Blushi, ka thënë se ai ushtroi ndikim çlirues, përparues,...

Kiço Blushi, shuhet babai i skenareve të filmave shqiptarë

Nga Roland Qafoku - Kur nga jeta ndahet mjeshtri i batutës “këtu lulet i hanë gomerët” Një lajm i trishtë na e mbylli ditën sot. Shkrimtari,...

Luan Rama i uron 75 vjetorin Kiço Blushit

''Mosha dhe jeta e shkrimtarit kanë për kalendar moshën dhe jetën veprës së tij''. Me këto fjalë, Luan Rama i uron 75-vjetorit, shkrimtarit Kiço...

EDITORIAL

Meta: Nuk ka pabesi dhe presion që e thyen burrin e shtetit, Ramush Haradinaj

Presidenti Ilir Meta e cilëson presion dhe pabesi thirrjen e Ramush Haradinaj nga Gjykata Speciale në Hagë. Në...

FORUM

Ramushi

Herën e kaluar, Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga posti i Kryeministrit, pasi Gjykata e Hagës e kishte...

BE dhe SHBA imponuan shtyrjen dy herë të zgjedhjeve në Maqedoni. Po në Shqipëri

Nga Petrit Vasili - BE dhe SHBA imponuan shtyrjen dy here te zgjedhjeve ne 2016 ne Maqedoni...