E mërkurë, Qershor 19, 2019
Ballina Etiketimet Katalonja

Etiketim: Katalonja

Katalonja në protestë – Separatistët kalojnë natën rrugëve të Barcelonës

Separatistët katalanë kanë vazhduar të protestojnë edhe gjatë orëve të vona të mbrëmjes, pas një dite të gjatë me protesta dhe demonstrata paqësore. Reagimi i...

Katalonja kërkon pavarësinë, mbi 1 mln qytetarë marshojnë në rrugët e...

Qindra mijëra  protestues  katalanas marshuan në rrugët e Barcelonës për të festuar ditën e tyre të pavarësisë të njohur si ''La Diada''. Ata e shfrytzuan...

Lideri i Katalonisë: Po më trajtojnë si të isha pedofil

Lideri i separatistëve të Katalonisë, tashmë një i arratisur nga drejtësia spanjolle në Belgjikë është shprehur se po trajtohet si “pedofil” nga autoritet. Carles Puigdemont...

Ish-Presidenti i Katalonjës dorëzohet në polici

Presidenti i shkarkuar i Katalonjës, Carles Puigdemont dhe disa ish-ministra të tij janë paraqitur në policinë e Belgjikës. Autoritetet spanjolle kanë lëshuar urdhër-arrest ndërkombëtar ndaj...

Katalonja e lirë, zyrtarisht shpall pavarësinë nga Spanja

Kërkesës së Mariano Rajoyt drejtuar Senatit për të vendosur kontrollin e drejtpërdrejtë mbi Katalonjën, qeveria rajonale katalanase iu përgjigj me mbledhjen e Parlamentit dhe...

Spanja “pushton” Katalonjën

Spanja vendosi kontroll mbi Katalonjën, duke aktivizuar nenin 155 të Kushtetutës, dhe duke shpërndarë parlamentin e rajonit. “Qeveria u detyrua të zbatojë nenin 155 të...

Tik-Tak Katalunja. Lideri i rajonit nuk sqaron nëse u shpall pavarësia

Nëse ai konfirmon se e ka shpallur, i duhet ta tërheqë deklaratën ose do vihet në zbatim neni që bllokon qeverinë dhe parlamentin katalanas....

Katalonja: Dialogu me Madridin do të përqendrohet vetëm tek pavarësia

Numri dy i qeverisë katalanase, Oriol Junqueras theksoi sot se oferta për diaolog bërë Madridit do të fokusohet vetëm në pavarësinë e Katalonjës, një parakusht që...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që...

Katalunja drejt pavarësisë. Puigdemont: Ende kohë për dialog

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të...

EDITORIAL

Zyrtare nga KE: Negociatat me Shqipërinë nuk hapen

Këshilli i Komisionit Europian vendosi sot të mos hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Vendimi u...

FORUM

Adi Krasta: Nuk e mendoja kurrë se PS do prodhonte liderë hajdutë, injorantë, delitantë…

Adi Krasta, drejtuesi i emisionit “A Show” në News 24, gati e ka shastisur deputetin socialist Bashkin...

Prokuroria, në ditën e saj më të zezë në historinë e saj post komuniste

Nga Ylli Manjani - Askush nga mediat tona nuk pati as qejf e as bythë të botonte ato...