E hënë, Nentor 18, 2019
Ballina Etiketimet Kastriot Dervishi

Etiketim: Kastriot Dervishi

Burgu i panjohur i adoleshentëve në Belsh të Elbasanit

Nga: Kastriot Dervishi  Reparti nr.315 u krijua me urdhër të ministrit të Punëve të Brendshme në shkurt 1966, si vend ku do vuanin dënimin nëpërmjet punës...

Në mes të Tiranës ndodhet një memorial për ushtarët serbë

Studiuesi Kastriot Dervishi publikoi një foto të marre në varrezat e Sharrës ku tregohet një memorial i vitit 1939 kushtuar ushtarëve serbë të vravrë...

Barkas në socializëm

Nga Kastriot Dervishi - Diku nga viti 1956 Enver Hoxha shpalli një amnisti të përgjithshme për emigrantët politikë të larguar nga Shqipëria në vitin 1944...

Estrada e Ulsiut, Autoriteti zëvendëson DSIK-në 

Nga Kastriot Dervishi - Po zhvillohet këto çaste estrada e ndryshimit të ligjit të ISKK-së. Më e zbuluar dhe qesharake se asnjë mbledhje tjetër. E...

Historiani: Kujt ia merrte mendja, sërish fletëvotimi me një emër

Në vazhdën e zhvillimeve politike dhe ndërsa Shqipëria po shkon 29 vjet pas rrëzimit të diktaturës në zgjedhje pa opozitën ose me një kandidat,...

Fleta e votimit me një kandidat në komunizëm. Pas 30 vitesh...

Nga Kastriot Dervishi - Komunistët erdhën në pushtet në vitin 1944 duke vrarë e duke prerë kundërshtarët e tyre. Vitin e parë në pushtet, u...

Testi i drogës për zyrtarët është kërkesë ligjore

Nga Kastriot Dervishi - Jo rrallë në Shqipëri është diskutuar testi i drogës për politikanët, duke anashkaluar faktin kryesor se kjo është kërkesë ligjore në...

Dokument/ Historiani zbulon dy ekzekutimet e para me firmë të diktatorit...

Historiani i njohur Kastriot Dervishi, ka vijuar me publikimin e fakteve dhe dokumenteve nga periudha e komunizmit. Ai ka publikuar sot dy ekzekutimet e para...

“Si paguan politikanët shqiptarë për të parë filma pornografikë, s’e dinin...

Emri dhe figura e Pjetër Arbnorit u nderua dje me një bust, por historiani Kastriot Dervishi e përmend atë edhe për një shprehje: “Socialistët...

“Përdhos historinë”, Kastriot Dervishi “shuplakë” Pëllumb Xhufit, i kujton lidhjet me…

Ish-drejtori i Arkivit pranë Ministrisë së Brendshme, studiuesi Kastriot Dervishi, i kthen shuplakën historianit Pëllumb Xhufi, i cili e ka cilësuar Dervishin një njeri...

EDITORIAL

Gjekmarkaj: Meta bëri aktin e duhur. Borchardt ishte i njëanshëm

 Analisti Agron Gjekmarkaj i ftuar në emisionin “Real Story” të Sokol Ballës në “News 24” tha se...

FORUM

Dvorani dhe manovra për kurth Presidentit. Avokati Popullit nxjerr dokumenta

Po zbardhet krejt skema mafioze e lojës së PS me kryetarin e KED, Ardian Dvorani për të...

Dëshmori Artan Cuku- Meteori që s’do shuhet kurrë

Mirënjohje dhe krenari për Dëshmorin më të ri Dibrës Nga Dr. Hasan Shkëmbi           ...