Ballina Etiketimet Jorgji kote

Etiketim: jorgji kote

Hit dhe himn Anti – Mur

Nga Jorgji Kote -   Njihet tashmë roli dhe ndihmesa e jashtëzakonshme e artistëve dhe yjeve botërore në krisjen, tronditjen dhe shembjen e Murit të...

Dr. Jorgji Kote: Pakti franko-gjerman i Ahenit dhe Pajtimi në Ballkan

Dje më 22 Janar, Presidenti francez Macron dhe Kancelarja Merkel nënshkruan në qytetin e lashtë të Ahenit( Aachen) Paktin e ri të miqësisë dhe...

Përse Brexit s’po gjen dot daljen?

Nga: Jorgji Kote Marrëveshja e arritur ditët e fundit ndërmjet Londrës dhe Komisionit Evropian mbi daljen e Britanisë së madhe nga BE-ja është bërë molla...

Pse-të e një kalvari diplomatik

Nga Dr. Jorgji KOTE -  Eshtë fjala për Kosovën, ku pas kulmeve politike që çuan në pavarësimin e saj ka dhe shumë zhgënjime e punë...

Shëndeti pozitiv dhe lumturia

Dr. Jorgji KOTE-Tanimë të pohosh "jam mirë me shëndet" s’do të thotë më thjesht se nuk vuan nga ndonjë sëmundje, por shumë më tepër...

Çurçill dhe Perdja e Hekurt 

Dr. Jorgji Kote   Në fakt, ajo  njihej si term në literaturën artistike dhe atë politike qysh në Shekullin e XIX e deri në prag...

Diplomacia Sportive dhe Peyongchang

Nga Dr.Jorgji Kote Lojrat e tanishme Olimpike Dimërore në Korenë e Jugut kanë qenë në qendër të vëmendjes botërore. Me frymën entusiazte, me praninë e...

Diaspora dhe Diplomacia

Nga dr. Jorgji KOTE Më 8 shkurt në “Pall Center” në Luksemburg u zhvillua një ceremoni tejet e veçantë me praninë e shumë bashkatdhetarëve, miqve...

Jubileu i Skënderbeut  dhe në  Bruksel

Nga Jorgji KOTE  Viti Jubilar Mbarëkombëtar i Skënderbeut ka ardhur me kohë dhe në Bruksel, kryeqytetin belg dhe të Evropës së Bashkuar. Shoqatat kulturore aktive...

Pse nuk mund të shembet BE-ja?

Dr. Jorgji KOTE/ Samiti i BE-së i kësaj jave risolli në qendër të vëmendjes gjendjen dhe  sidomos të ardhmen e BE-së. Vitet e fundit, pas...

EDITORIAL

Turpi i KPA, Vettingut. Shkarkim politik vetëm se e dekretoi Presidenti Meta

Besnik Muçi, anëtari i Gjykatës Kushtetuese ka folur pas vendimit të KPA (Vettingut) që e largoi nga...

FORUM

Betejë e ashpër me regjimin e së keqes

Nga Kastriot Islami - Kërcënimi i fundit i zëdhënësit të Presidentit është një ngjarje shumë e rëndë. Ajo...

A ka kohë “Venecia” për “Xibrakën”?

Nëse futesh në faqen ku publikohen dokumentet e Komisionit të Venecias, e kupton se përse emri i...