E martë, Korrik 23, 2019
Ballina Etiketimet Ismail Kadare

Etiketim: Ismail Kadare

“Le Monde” vlerëson Kadarenë, mes 100 emrave të mëdhenj të sugjeruar...

Gazeta franceze “Le Monde” ka përzgjdhur në listën e 100 shkrimtarëve më të mirë, edhe Ismail Kadarenë më romanin “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur”....

Ismail Kadare: Nuk jam përzier asnjëherë në asnjë procedurë të çmimit...

Çmimi letrar “Kadare” është një prej çmimeve më të mëdha letrare që ndahet çdo vit për një autor shqiptar. Ky është viti i pestë...

Rrëfehet Kadare: Nga arrestimi në klasë te njohja me Helenën

Në ditën kombëtare të jetimëve, shkrimtari Ismail Kadare së bashku me bashkëshorten Helenën erdhi në një rrëfim të rrallë. Në një takim me fëmijë...

“Më arrestuan në klasë”, Ismail Kadare “hap” zemrën para jetimëve

Në ditën kombëtare të jetimëve, shkrimtari Ismail Kadare së bashku me bashkëshorten Helenën i është përgjigjur ftesës për t’i takuar ne nje dalje te...

Veliaj: Shtëpia e Ismail Kadaresë në Tiranë do të kthehet në...

Apartamenti ku punoi dhe jetoi njeriu i madh i letrave shqipe, Ismail Kadare shumë shpejt do të hapet si muze për t’u vizituar nga...

Veliaj: Shtëpia e Ismail Kadaresë në Tiranë do të kthehet në...

Apartamenti ku punoi dhe jetoi njeriu i madh i letrave shqipe, Ismail Kadare shumë shpejt do të hapet si muze për t’u vizituar nga...

FOTO-LAJM / Kadare shëtitje nga liqeni dhe rrethohet nga qytetarët

Në një kohë që opozita proteston para godinës së seancave parlamentare, shkrimtari ynë i njohur Ismail Kadare duket se është pak i interesuar rreth...

Rexhep Qosja: Jam i zhgënjyer nga letra e 30 shkrimtarëve

Nga Rexhep Qosja -  Me vonesë disaditore e vërejta dhe e lexova letrën e shkruar prej filozofit, shkrimtarit e publicistit, Bernar-Henri Levy, e të nënshkruar...

Shtëpia e Kadaresë kthehet në muze, Veliaj: Epiqendër për turistët

Shkrimtari Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes. Por, ky përvjetor vjen ndryshe për njeriun e letrave shqipe, shtëpia e të cilit shumë shpejt...

83-vjetori i Kadaresë, Presidenti Meta: Kolos i përmasave botërore

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka uruar përmes një postimi në facebook, të madhin Ismail Kadare. Në mesazhin e urimit për 83-vjetorin e lindjes së...

EDITORIAL

Ramushi-pabesia e politikanëve dhe zemërimi i popullit kosovar

Ramush Haradinaj dha dorëheqjen për t'u paraqitur në gjykatën ndërkombëtare për krime lufte në Hagë. Ai dy...

FORUM

Agim Nesho: Departamenti i Shtetit braktis demokracinë në Shqipëri

Nga Agim Nesho (Ish-ambasador në OKB dhe në SHBA. Shkrimi është botuar në revistën amerikane Foreign Policy) Shumë është...

Teoria e Kaosit dhe Reforma në Drejtësi

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Teoria e Kaosit shpjegon sistemet dinamike, të cilat janë jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj...