E martë, Qershor 18, 2019
Ballina Etiketimet Isa Boletini

Etiketim: Isa Boletini

Amerikanët më 1912: Isa Boletini, heroi që duhet ta njihni!

Një gazetare amerikane që e takoi Isa Boletinin pak kohë para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, sjell një korrespondencë interesante mbi bëmat dhe karakterin...

Janari i prapë për shqiptarët

23 dhe 24 janar, data të zakonshme, ngjarje të pazakonshme. Në vite të ndryshme këto data, për koincidencë të çuditshme, kanë shenjuar kombin shqiptar. Më 23...

Thaçi: Bashkimi kombëtar, porosi e Isa Boletinit

Sot janë bërë 103 vjet që nga vrasja e Isa Boletinit, njërit nga udhëheqësit kryesorë të kryengritjeve shqiptare, ndërsa në nder të këtij vjetori,...

Shpallja e menjëhershme e pavarësisë së Shqipërisë. Pritet të vijë Isa...

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Le Gaulois”, ka botuar, të premten e 29 nëntorit 1912, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me shpalljen e pavarësisë...

Kadri, eshtrat e Prishtinës i ke në tokë të sigurtë. Ruaje...

Nga Çim Peka - Kadri Veseli është një nga shqiptarët më të njohur, mes gjeneratave të 3 dekadave të fundit në Kosovë dhe më gjerë. Ai...

Stërnipi i Isa Boletinit: Fshati Boletin tashmë do të jetë ‘Vlora...

Festat e Nëntorit, sikurse në të gjithë Kosovën po shënohen edhe Kullën e heroit të madh kombëtar Isa Boletini të cilën po e nderojnë...

Biseda e Isa Boletinit dhe sulltanit Abdul Hamid në 1903 dhe...

Nga: Aurenc BEBJA     Shkrimi i botuar në 15 prill në 1903 në gjuhën frënge nga gazeta armene, “Pro Armenia”, ilustron bisedën mes patriotit shqiptar Isa...

Viti 1914/Intervista e Adem Boletinit në gazetën italiane: “Babai im, Isa...

Nga Aurenc Bebja* Gazeta franceze, “Le Journal”, ka botuar, të premten e 26 nëntorit 1915, në faqen n°3, një shkrim për Isa Boletinin dhe zërat...

Eksploziv automjetit të parkuar, Policia e Vlorës nis hetimet

Një shpërthim eksplozivi është regjistruar në orët e para të mëngjesit në Vlorë. Ngjarja ndodhi rreth orës 03:40, në lagjen ”Isa Boletini” Burime zyrtare nga...

Sot, 101 vjet nga vrasja e Isa Boletinit

Sot bëhen 101 vjet që nga vrasja e pabesë e Isa Boletinit. I lindur më 15 janar 1864 në kullën e Boletinëve, afër Mitrovicës,...

EDITORIAL

Zyrtare nga KE: Negociatat me Shqipërinë nuk hapen

Këshilli i Komisionit Europian vendosi sot të mos hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Vendimi u...

FORUM

Adi Krasta: Nuk e mendoja kurrë se PS do prodhonte liderë hajdutë, injorantë, delitantë…

Adi Krasta, drejtuesi i emisionit “A Show” në News 24, gati e ka shastisur deputetin socialist Bashkin...

Prokuroria, në ditën e saj më të zezë në historinë e saj post komuniste

Nga Ylli Manjani - Askush nga mediat tona nuk pati as qejf e as bythë të botonte ato...