E hënë, Nentor 18, 2019
Ballina Etiketimet Inflacioni

Etiketim: Inflacioni

Inflacioni sërish në rënie – Zbriti në 1.3% për muajin shtator

Inflacioni ra përsëri në muajin shtator, duke zhgënjyer sërish pritshmëritë e Bankës së Shqipërisë për një rritje graduale në gjysmën e dytë të vitit....

Inflacioni nuk “ngre kokë” – Ra në 1.4% në muajin gusht

Inflacioni pësoi sërish një rënie të lehtë në muajin gusht dhe ra në 1.4%, nga 1.5% që kishte qenë për korrikun. Shifrat e Instat...

Pritshmëritë e inflacionit në Eurozonë vazhdojnë të bien ndjeshëm

Pritshmëritë e inflacionit në Eurozonë kanë vazhduar të bien ndjeshëm, sipas një studimi të realizuar nga Banka Qendrore Europiane këtë të premte, duke mbështetur...

Inflacioni i rikthehet rënies – Në qershor çmimet në ekonomi u...

Inflacioni i është rikthyer sërish rënies në muajin qershor, duke mbetur në nivele shumë të ulët dhe larg objektivit të Bankës së Shqipërisë. Sipas...

Rimëkëmbet inflacioni në Eurozonë – Dështon të surprizojë politikëbërësit. Presione modeste...

Inflacioni në Eurozonë u rimëkëmb gjatë Qershorit, duke ofruar pak lehtësim për Bankën Qendrore Europiane. Megjithatë, treguesi dështoi të arrijë objektivat e politikëbërësve.   Ndërkohë...

Lehtësim për konsumatorin britanik – Inflacioni bie në objektivin e Bankës...

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar u ngadalësua në muajin Maj dhe kostot në fabrikë ranë gjithashtu, duke prekur nivelin më të ulët në 3...

Eurostat: Inflacioni në maj arriti në 1,6%

Sipas metodologjisë së Eurostat, Indeksi i Çmimeve të Konsumit në muajin maj 2019 shënoi 1,6%. Rritje më e madhe e çmimeve prej 3,3%, vërehet në...

Inflacion i ulët edhe në maj – Çmimet në ekonomi u...

Inflacioni u rrit lehtë për majin, por ngelet ende në nivele shumë të ulët dhe larg objektivit të Bankës së Shqipërisë. Sipas Instat, inflacioni...

Inflacioni në Eurozonë – Bie ndjeshëm në Maj. Shton problemet për...

Inflacioni në Eurozonë u ngadalësua më shumë se sa pritej muajin e kaluar, duke shtuar problemet për Bankën Qendrore Europiane.  Indeksi i çmimeve në...

Inflacioni pritet 1.7% – BSH: Efekti i kursit zbehet në gjysmën...

Banka e Shqipërisë pret një inflacion prej 1.7% për vitin 2019. Rënia e ndjeshme e inflacionit në muajt e parë të vitit pritet të...

EDITORIAL

Presidenti fillon çmontimin e mafies së RILINDJES

-Ilir Meta ka vendosur që të thërrasë në takim për t’u konsultuar ish-presidentët e Republikës, ish-ministrat e...

FORUM

VOA: Korrupsioni dhe taksat, pengesë për investimet e huaja

Investimet e huaja në Shqipëri shumë shpejt pritet të hyjnë në një fazë vështirësie. Dy projektet e...

Xhafaj reagon për Gjykatën Kushtetuese

Ish-ministri Fatmir Xhafaj, ka reaguar në lidhje me debatin mes presidentit dhe mazhorancës për plotësimin e Gjykatës...