Ballina Etiketimet India

Etiketim: India

India e Pakistani në prag “lufte”

India dhe Pakistani janë vënë përballë njëri tjetrit si rrallë herë më parë, pas vendimit të Delhit për t’i hequr autonominë Kashmirit. Pakistani është...

India në prag të konfliktit me Pakistanin

Një vendim i qeverisë të New Delhi mbi heqjen e autonomisë administrative të Kashmirit ka çuar në kulm tensionin midis Indisë dhe rivalëve rajonal...

Makthi bërthamor: India dhe Pakistani, në prag të konfliktit

Nga Ankit Panda India dhe Pakistani, janë në prag të përballjes së tyre më serioze ushtarake mes tyre, që nga viti 2002. Pas viteve të...

Raporti: India ka gjasa të bëhet më e fuqishme se SHBA

Deri në vitin 2030, shtatë nga 10 ekonomitë më të mëdha në botë do të jenë shtetet e cilësuara në zhvillim, sipas raportit më...

Kjo është pamja që kishte bota para 300 milion vitesh

Njëherë e një kohë, bota, siç e dimë ka qenë një kontinent i vetëm i madh, ku Euroasia, Amerika e Veriut, Amerika e Jugut,...

India përballet me krizën më të madhe të ujit në historinë...

India po përballet me krizën më të madhe të ujit në historinë e saj. Rreth 600 milionë njerëz vuajnë nga mungesa e ujit. Raporti i Niti...

Sa meshkuj beqarë ka në botë?

Një kombinim i preferencave kulturore, dekreteve qeveritare dhe teknologjisë mjekësore ka prodhuar një rezultat të pazakontë, që nuk është regjistruar asnjëherë më parë në...

“India e lashtë shpiku internetin”

Ministri i Indisë Biplab Kumar Deb ka pretenduar se interneti dhe sateliti nuk janë diçka e re por që ekzistojnë që nga epoka e...

Padmaavat, India forcon sigurinë ndërsa pritet të shfaqet filmi kontravers

Disa shtete në Indi kanë forcuar sigurinë përpara shfaqes së një filmi Bollywood që ka shkaktuar shumë reagime dhe protesta të dhunshme. Shkollat janë mbyllur...

India mund të bëhet shoqëria e parë dixhitale pa para “cash”...

Lajmi i 12 muajve të fundit nga India ka qenë vendimi i kryeministrit Modi për të ndaluar 85% të valutës në qarkullim. Megjithatë ka...

EDITORIAL

Andi Bushati, kryeministrit: Më mirë i papunë se me drogaxhinjtë!

Paçka se Presidenti i Francës, Emmanuel Macron e bëri të qartë qëndrimin për zgjerimin e BE-së dhe...

FORUM

Koha që Edi Rama të dalë përpara ‘gjyqit’ të emigrantëve

Edi Rama asnjëherë nuk e ka marrë përsipër përgjegjësinë e eksodit biblik të shqiptarëve gjatë qeverisjes së...

Parlamentit i duhen deputetë që i votojnë qytetarët, jo kryetarët e partisë

Nga Elda Hoti (Fjala e mbajtur sot në Kuvend) Seanca e sotme është në vigjilje të vendimit të...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com