Ballina Etiketimet Ilir Muharremi

Etiketim: Ilir Muharremi

Sartre e refuzoj çmimin Nobel duke e “ngritur” veten

Nga Ilir Muharremi - Jean Paul Sartre ishte filozof dhe shkrimtar i cili ka shkruar me gjakun e tij sepse e dinte që gjaku është...

Nobeli a e vlerëson krjimtarinë letrare apo veprimtarinë politike?

Nga Ilir Muharremi - Juria e Stockholmit a mori sot vendim skandaloz pasi ja dha çmimin Nobel për letërsi shkrimtari austriak serbomadh Peter Handke?...

Urime Albin, mos të harrojmë se nga kultura duhet të fillojmë

Nga Ilir Muharremi - I dashuri Albin, Të përgëzoj për fitoren e merituar. Kjo është një fitore e madhe, fitore e popullit të revoltuar, të vuajtur,...

Artisti kosovar kundër Erdoganit

Nga Ilir Muharremi - Artisti i cili dëshiron të qëndroj anonim e që bëri bujë me performancen e tij pranë objektit të Qeverisë së Kosovës...

Aleksandri në Shkup duhet të quhet Leka i Madh

Aleksandri në Shkup të quhet Leka i Madh, shqiptarët nuk ndërhyjnë për ndërrimin emrave të shtatoreve dhe Maqedonisë? Shtatorja e Aleksandrit të Madh duhet...

Si e organizoi vetëvrasjen Bekim Fehmiu dhe arsyeja përse e bëri?

Nga Ilir Muharremi - Aktori Bekim Fehmiu si duket sot para nëntë vjetëve e kishte ndarë mendjen ta vriste veten. Pasi gruaja e tij Branka...

Shtatorja e Shkëlzen Haradinaj ekspresionizëm i tejkaluar

Nga Ilir Muharremi* Sot në Pejë është përuruar sheshi “Shkëlzen Haradinaj”, në të cilin është përuruar edhe shtatorja e heroit të UÇK-së, Shkëlzen Haradinaj. Shtrohet...

Arti aktual i Sislej Xhafës

Nga Ilir Muharremi - E bukura e adhuruar shpreh natyrën personale, karakterin saktësisht zakonet e artistit, prandaj është personalitet që në mënyrë arbitrare identifikohet...

E pamundur të jetosh në Kosovë edhe në 2019-tën

Nga Ilir Muharremi - Për shkak padrejtësive, ngjarjeve politike, mos vlerësimit të artit, dhënies së shpërblimeve me të njofshëm, krizës ekonomike, vjedhjes para syve,...

Zoti nuk ka vdekur, sepse nuk ka jetuar kurrë

Nga Ilir Muharremi - Në antikë njerëzit mendonin se zotat bënin një jetë jo shumë të ndryshme nga njerëzit (Poezia epike e Homerit që u...

EDITORIAL

Presidenti Meta denoncoi planin mafioz të mazhorancës për zaptimin e Kushtetueses

Presidenti Ilir Meta në një konferencë për mediat ka sqaruar sot procedurën ligjore që ka ndjekur për...

FORUM

Fatos Lubonja: Për partinë e njerëzve të “Astirit”

Nga Fatos Lubonja Fakti që qeveria, Policia, drejtësia, mediat më të rëndësishme, janë bërë palë me disa pak...

Me këtë që po shohin shqiptarët kush është ai i marrë, që i vendos emrin Arta vajzës së tij!

Nga Dritan Kaba Këtu me emrin Arta, ia paska marrë dhe dinjitetin edhe mendjen Zoti dhe ia paska...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com