E premte, Dhjetor 6, 2019
Ballina Etiketimet Hungari

Etiketim: Hungari

Tërmeti shkatërrues, mbërrijnë në Shqipëri ndihmat e para nga Bashkimi Evropian

Mbërrijnë në Shqipëri ndihmat e parë të Bashkimit Evropian për familjet e prekura nga tërmeti i 21 shtatorit. Pas aktivizimit të Mekanizmit të Mbrojtjes...

Ish-ministri i drejtësisë në Hungari zëvendëson Komisionerin Hahn

László Trócsányi, ish ministri i drejtësisë në Hungari do të zëvendësojë Komisionerin Hahn për çështjet e fqinjësisë dhe zgjerimit në Bashkimin Europian. Presidentja e Komisionit...

Partitë Popullore Evropiane pezullojnë partinë qeverisëse në Hungari

Grupimi kryesor i qendrës së djathtë të Parlamentit Europian votoi të mërkurën për të pezulluar Partinë qeverisëse të Hungarisë, Fidesz, të Kryeministrit Viktor Orban,...

“Babalja” ikën nga Kosova, kërkon azil në Hungari

Prokuroria e Tiranës ka përfshirë edhe Hungarinë në hetimin e dosjes “Babale”, e cila një vit më parë shkaktoi mjaft zhurmë në vend. Shkak...

“2019-a, viti i rezistencës”

Protestat në Hungari, kundër rregullores për orët e punës jashtë orarit, nuk kanë të ndalur. Demonstruesit e kanë shpallur vitin 2019 si “vitin e...

Protesta në Shqipëri, Hungari, Serbi e Gjermani…

Në Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji; në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore; në Serbi kundër dhunës së shtetit. Në Gjermani...

Gruevski, Shqipëria dhe ikja në Hungari

Nga Afrim Krasniqi Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i dënuar për korrupsion në vendin e tij, zgjodhi Shqipërinë si rrugë e sigurt drejt ikjes për...

Kërkoi azil politik në Hungari, prokurorja maqedonase: Gruevski do të ekstradohet

Një ditë pasi ishkryeministri maqedonas Nikolla Gruevski përmes një statusi në facebook deklaroi se ndodhej në Budapest dhe ka kërkuar azil politik nga autoritetet...

Turizmi mjekësor në Hungari

Hungaria është “Meka” e europianëve për trajtimet shëndetësore, sidomos ato të dhëmbëve. Çmimi i leverdisshëm, cilësia e lartë. Vetëm në 2017-n Hungaria pranoi 2,5...

Hungaria kurrë vend i migrantëve

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto, akuzoi zyrtarët e Kombeve të Bashkuara për, siç tha, "përhapjen e gënjeshtrave" me kritikat e tyre ndaj...

EDITORIAL

Tragjedia e paralajmëruar e Durrësit dhe Thumanës

-Zbulohet studimi nga “Zëri Amerikës” për banesat në Durrës që i klasifikonte një pjesë të ndërtimeve si...

FORUM

Andi Bushati: Të vdekurit nuk mund të kthehen në pikë sondazhesh për Ramën

Nga Andi Bushati / Edi Rama po e shfrytëzon tërmetin njësoj si Erdogani grushtin e shtetit: si një...

Metamorfoza pas tërmetit: nga tepsija tek tespija…

Nga Prof. Lisen Bashkurti / Tërmeti i 26 Nëntorit 2019 goditi rëndë Shqipërinë, mbarë shoqërinë shqiptare, sikundër edhe...