E martë, Korrik 16, 2019
Ballina Etiketimet Hong kong

Etiketim: hong kong

Hong Kong, protestat nuk ndalen

Qytetarët e Hong Kongut kanë dalë sërish në protestë. Këtë herë, krahas anulimit të ligjit të ekstradimit, ata kanë kërkuar edhe reforma demokratike, të...

Protestat në Hong Kong vazhdojnë

Edhe një herë kthehen demonstruesit në rrugët e zonës së veçantë administrative. Protestuesit, shumica e të cilëve ishin studentë dhe nxënës, bllokuan disa rrugë...

Kudo protesta kundër qeverive

Qeveria e Hong Kongut do të vonojë shqyrtimin e një plani tjetër për të lejuar ekstradimet në kontinentin e Kinës. Pavarësisht protestave masive, shefja...

Policia përdor plumba gome ndaj protestuesve në Hong Kong

Policia ka gjuajtur me plumba gome dhe gaz lotsjellës protestuesit në Hong Kong. Protestat kundër një projektligji të ri janë shoqëruar me dhunë. Protestuesit kanë...

Dhjetëra mijëra protestues kundër projekt-ligjit për ekstradimin në Hong Kong

Dhjetëra mijëra protestues në Hong Kong rrethuan të mërkurën legjislaturën e qytetit, duke e detyruar atë të shtyjë debatin e dytë mbi një projekt-ligj...

Përplasen trenat në Hong Kong

Dy trena janë përplasur gjatë një testi të ri për sistemet e sinjaleve në Hong Kong, duke ndaluar shërbimet për miliona udhëtarë. Aksidenti ka ndodhur...

Hapet ura më e gjatë në det (VIDEO)

Presidenti kinez Xi Jinping ka hapur zyrtarisht urën më të gjatë të kalimit të det në botë, nëntë vite pas fillimit të ndërtimit. Ura...

Hong Kong, nxënësit bëjnë vepra arti në dërrasën e zezë të...

Kur realizojmë një vepër arti shpresojmë që të zgjasë në kohë. Megjithatë një grup studentësh të Hong Kong-ut, që në 2006 krijuan kolektivin Illusdreamer...

32 qytetet në botë ku jetojnë njerëzit më të pasur

Referuar një raporti nga Wealth-X, një firmë që bën kërkime dhe vlerësime për vlera ultra të larta neto për individët, zonat metro në New-York ka...

Sfidë vdekjes, çmenduritë në lartësitë e kullave (VIDEO)

Nëse keni frikë nga lartësitë, me siguri këto pamje do të ishin një tmerr i vërtetë për ju. Oleg Sherstyachenko ka detyruar policinë në Hong...

EDITORIAL

Rama dhe Rilindja nuk kanë takat të shkarkojnë ikonën financare të PS-së, Arben Malaj

Mazhoranca, me një nisme idiote dhe hakmarrëse, ka nisur procesin e shkarkimit të anëtarit të Këshillit Mbikqyrës...

FORUM

Të falem nderit Profesor Jup Kastrati!

Nga Luan Rama* Nuk ka një fjalë tjetër në gjuhën shqipe që të shprehë më mirë e më...

Shkarkimi i Malajt, po kthehet Agjitacion-Propaganda!

Togfjalëshi agjitacion-propagandë në kohët e sotme duket pakuptim. Ai u importua nga fjalori politik ruso- sovjetik dhe...