E premte, Dhjetor 6, 2019
Ballina Etiketimet Gratë

Etiketim: gratë

Gratë e veshura me bikini dhurojnë show, duke u zënë në...

Një ngjarje e pazakontë është filmuar nga kalimtarët në një rrugë në Majami. Pamjet tregojnë disa gra, të veshura me bikini, të cilat zihen keq...

Gratë që lindin më shumë fëmijë ngadalësojnë plakjen

Numri i fëmijëve të një gruaje ngadalëson shkallën me të cilën ajo plaket, sugjeron një studim nga Simon Fraser University në Kanada. Hulumtimi tregoi se...

Protestë, gratë kundër dhunës dhe vrasjeve

Protesta e zisë e kanë cilësuar gratë durrsake marshimin e tyre këtë 8 mars kundër dhunës ndaj grave. Të organizuara nga shoqatat e grave,...

Xhixho: Më 16 mars duhet të jenë gratë dhe vajzat aty...

Në ditën e 8 marsit, gratë e opozitës kanë zgjedhur të protestojnë te Unaza e Re, vendi që u shndërrua në simbol të protestës...

Gratë shqiptare më punëtoret në rajon

Çajupi, vite më parë, do t’i dedikonte vargje poezie zellit të grave shqiptare për të punuar dhe jo më kot. Statistikat tregojnë se në...

Austria ashpërson ligjin kundër dhunës ndaj grave

Qeveria e krahut të djathtë në Austri ka njoftuar të mërkurën për marrjen e masave më të ashpra për krime të dhunshme, sidomos për...

Gratë me mbi 3 lindje të rrezikuara nga kanceri i qafës...

16 mijë gra në gjithë vendin të grupmoshës 40-49 vjecc do të mund të kryejnë testimin për kancerin e qafës së mitrës falas. Shërbimi...

“Gratë, paqja dhe siguria” – Çupi: Jemi shoqëri e dhunshme dhe...

Ndërhyrja që në kurrikulat e arsimit  fillor, sipas Kryetares  së Aleancës së Grave Deputete, Dhurata Çupi , do të sjellë një  ndryshim në shoqërinë...

Tradita mijëvjeçare e burrave që vrasin gratë e familjes

“Vrau bashkëshorten…”; “Vrau të bijën…”; “Vrau motrën…”; “Vrau kunatën”; “Vrau vjehrrën…” Tituj të tillë kanë qenë në faqet e para të gazetave, lajme kryesore në...

Gratë duhet të dalin patjetër dy herë në javë me shoqet

Dalja me miqtë të paktën dy herë në javë, është shumë mirë për shëndetin e një gruaje. Konfirmimi vjen nga Robin Dunbar, një psikolog në...

EDITORIAL

Tragjedia e paralajmëruar e Durrësit dhe Thumanës

-Zbulohet studimi nga “Zëri Amerikës” për banesat në Durrës që i klasifikonte një pjesë të ndërtimeve si...

FORUM

Andi Bushati: Të vdekurit nuk mund të kthehen në pikë sondazhesh për Ramën

Nga Andi Bushati / Edi Rama po e shfrytëzon tërmetin njësoj si Erdogani grushtin e shtetit: si një...

Metamorfoza pas tërmetit: nga tepsija tek tespija…

Nga Prof. Lisen Bashkurti / Tërmeti i 26 Nëntorit 2019 goditi rëndë Shqipërinë, mbarë shoqërinë shqiptare, sikundër edhe...