E shtunë, Dhjetor 7, 2019
Ballina Etiketimet Gratë

Etiketim: gratë

Gratë që kanë fituar çmimin Nobel

Çmimet Nobel janë një peshë e rëndë në historinë e njerëzimit, ato u jepen individëve, grupe të ndryshme apo shteteve të cilat punojnë fort...

Gratë, ”zgjedhin” kryetarin e ri të Bashkisë Dibër

Mund ti përngjajë një rastësi por fituesin në Dibër, e kanë zgjedhur gratë, ku ish-kryetari Shukri Xhelili u shkarkua nga detyra për shkak të...

Gratë, 4 herë më shumë fjalime sesa burrat në parlament

Statistikat e Institutit të Studimeve Politike (www.isp.com.al) dhe database www.politike.al mbi diskutimet parlamentare janar – korrik 2016 nxjerrin në pah disa tregues interesantë gjinore,...

Reagon parukierja Merita: Asgjë nuk është e vërtetë, duan të më...

Pas publikimit të mesazheve të një vajze në rrjetet dhe mediat sociale ndaj parukieres Merita Merja, që akuzohej si menaxherja e një rrjeti prostitutash,...

Rami: Kapitull i ri për barazinë gjinore në Gjirokastër

Bashkia Gjirokastër firmos Kartën Europiane për Barazi të Burrave dhe Grave në jetën publike Bashkia Gjirokastër firmosi sot Kartën Europiane për Barazi të burrave dhe...

Jini gra!

"Kështu, në këtë Eldoradon tonë, ne kemi priftërinjtë tanë mediatikë. Besojnë apo nuk besojnë në atë që thonë, shkruajnë a interpretojnë, ne falë tyre,...

Klosi: Suksesi i grave është pranuar kokulur nga burrat

Është prezantuar sot studimi i përgatitur nga Qendra për Nxitjen e Zhvillimit Njerëzor dhe UN Women mbi nivelin e përfaqësimit të grave në borde...

Pse refugjatët arabë ngacmojnë seksualisht gratë në Gjermani?

Nga Mentor Kikia- Pas sulmeve seksuale të dhjetra burrave arabë, refugjatë të sapombërritur, ndaj grave në Këln, në disa rajone në Gjermani, azilkërkuesit arabë janë...

EDITORIAL

Sërish kërcënim për gazetarët: Dorëzoni pasaportat e shërbimit ose ua sekuestrojmë!

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme u ka bërë thirrje të gjitha mediave dhe gazetarëve, që...

FORUM

Lorenc Vangjeli: Të gjithë mëkatarët që zbuloi tërmeti

Nga Lorenc Vangjeli - Ende pa u zbuluar emri i kryeprokurorit të ri, tërmeti i nëntorit i kishte...

Tërmeti si shans për të forcuar pushtetin personal!

Nga Kastriot Islami Tërmeti po rezulton me pasoja katastrofike për qytetarët por një mundësi e artë apo shans...