E martë, Nentor 19, 2019
Ballina Etiketimet Gratë

Etiketim: gratë

“Nëse u jepni pushtet grave, mund të ndryshoni botën”

Ajo e filloi karrierën e aktrimit në vitin 1981 së pari në role të vogla. Tutje, Ryan vazhdoi me role tjera nëpër filma gjatë...

Nga 4 nëntori, gratë nuk paguhen më

Më 4 nëntor 2019, gratë nëpër Europë nuk paguhen më. Kjo ndodh sepse gratë në BE paguhen mesatarisht 16% më pak se burrat dhe...

Flasin gratë që protestuan: Borchardt do ta ndjekim hap pas hapi

Për herë të dytë, ambasadori i OSBE në Tiranë Bern Borchardt përballet me protestat kundër tij. Në samitin e pestë për zhvillimin e medies, ndërsa...

Ulqinaku: Rama kryedhunuesi i grave, i hedh kur nuk i duhen...

Ish-deputeja e PD-së, Izmira Ulqinaku ka reaguar pas takimit që kryeministri Edi Rama pati me gratë anëtare të Këshillave Bashkiak. Përmes një postimi në...

Foto/ Gjesti fyes i ambasadorit, banorët e “Astirit” nuk ndalen, firmosin...

Banorët e zonës së “Astirit” në kryeqytet nuk kanë ndërmend të falin gjestin fyes të ambasadorit të OSBE në Tiranë, Berndt Borchard. Ky i...

Paratë “dhunojnë” gratë! Anketa: Të ardhurat ekonomike dhe arsimi, shkaqet kryesore

Gratë që jetojnë me vështirësi me të ardhurat e tyre kanë më shumë mundësi të jenë objekti i dhunës psikologjike dhe fizike nga partneri...

Pesë arsyet përse gratë kanë nevojë për më shumë gjumë se...

Mënyra e të fjeturit dhe sasia e nevojshme e orëve të gjumit ndryshojnë shumë nga meshkujt tek femrat. Studimet shkencore tregojnë se gratë përballen me...

Leyla Moses Ones: Gratë përballen me sfida strategjike

Në kushtet kur ekzistojnë pengesat në përfaqësimin e tyre politik, nevojitet një angazhim më i ndjeshëm i grave jo vetëm në këtë drejtim, por...

Përtonin të ecnin? Gratë filmohen duke lëvizur me një skuter në...

Dy gra janë filmuar duke lëvizur në qytetin e Darlingtonit me një skuter të vogël. Pamjet që po bëjnë xhiron e rrjetit tregojnë një...

Gratë humbasin tre orë gjumë gjatë natës dhe shkak për këtë...

Gratë humbin tre orë gjumë gjatë natës dhe për këtë fajin e kanë partnerët e tyre. Të paktën në këtë përfundim ka dalë një...

EDITORIAL

Vetëm ambasadori Borchadt si “person non grata” apo edhe një tjetër?!

Në Shqipëri e kemi bërë të udhës që edhe parashikimin e motit presim ta dëgjojmë nga ambasadorët...

FORUM

Reportazh i The Guardian: Nga një lagje e varfër, Kamza transformohet në qytetin me zhvillimin më të shpejtë në Shqipëri

“Gjithçka është bërë nga njerëzit”: Nga një lagje e varfër bëhet qyteti me zhvillimin më të shpejtë...

Padia e plotë. Ja për çfarë akuzohet Dvorani

Presidenca ka dorëzuar sot kallëzimin penal për kreun e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED), Ardian Dvorani....