E hënë, Korrik 15, 2019
Ballina Etiketimet Gjumi

Etiketim: gjumi

Përse duhet të flemë?

Solstici i verës shënon ditën më të gjatë të vitit në hemisferën veriore të globit. Kjo nënkupton edhe natën më të shkurtër të vitit....

Mitet e gjumit që po ju dëmtojnë shëndetin

Mitet e njohura gjerësisht rreth gjumit, që ne  i dinim se na bëjnë mirë për shëndetin në fakt po na  dëmtojnë atë dhe sjelljen...

Një lajm i mirë për gjumashët: Ja sa kalori digjni kur...

A keni djegur ndonjë kalori fare derisa jeni duke fjetur? Kur jeni në gjumë, trupi juaj është duke punuar në mënyrë aktive në riparimin dhe...

Arsyet pse ju duhet të flini në anën tuaj të majtë

A e dini se pozicioni i gjumit mund të ndikojë në shëndetin tuaj? Hulumtimet e fundit kanë treguar se duke fjetur në anën e...

Si ta nxirrni gjumin e mëngjesit pa pirë kafe

Nëse nuk je adhuruese e kafes, është e vështirë të ndihesh e zgjuar pa goditjen që të jep kafeina, për të cilën shumica e...

E zuri gjumi duke dëgjuar muzikë në kufje, zgjimi kishte pasoja...

Një student që e zuri gjumi teksa dëgjonte muzikë me kufje, u zgjua plotësisht shurdh në njërin vesh. Por, mjekët thonë se ai mund të...

Sa ndikon të ushqyerit tek gjumi

A keni probleme me gjumin gjatë natës? Kjo mund të jetë për shkak të asaj çfarë ju konsumoni gjatë ditës. Kequshqyerja ndikon në mënyrë...

Studimi: Gjumi i pamjaftueshëm na dëmton më shumë seç e kemi...

Mungesa e gjumit mund të ndikojë edhe në gjenet tona dhe lidhet me dëmtimin e ADN-së. Ky është përfundimi i një studimi të botuar në...

“4-7-8”, zbulohet teknika që do ju sjellë gjumin për pak minuta

Nëse ndiheni sikur nuk mund të flini gjumë, ndoshta duhet të kontrolloni frymëmarrjen. Një ekspert ka zbuluar sekretin për të fjetur sa më shpejt...

Ju del gjumi natën? Këto veprime nuk duhet t’i bëni kurrë

Nuk ka asgjë me të keqe sesa të zgjohesh në mes të natës dhe të rrotullohesh nga njëra anë në tjetrën në përpjekje për...

EDITORIAL

Presidenti: Propaganda e hetuesia, dy shtyllat që mbajtën në këmbë komunizmin

Presidenti Ilir Meta është takuar sot me mjekun e njohur Isuf Kalo. Në një postim në Facebook,...

FORUM

Shqipëria drejt çmendurisë: politika shkruan shkencën !

Nga Artan Fuga - Nga Deputetët po shkruajnë edhe ligjet e Njutonit, edhe ekuacionet e Makswellit! Sot e nesër...

Kim Mehmeti: Opozita i “dogji” mandatet, “Rilindja” është duke e “djegur” Shqipërinë

Shkruan Kim Mehmeti Nuk janë të pakuptimta, përbuzëse dhe çmendurake vetëm thëniet e Kryeministrit të Shqipërisë se vendi...