E hënë, Korrik 22, 2019
Ballina Etiketimet Gjermania

Etiketim: Gjermania

Gjermania dhe Rusia sёrish duan tё afrohen. Ja çfarë ndodhi në...

Pavarёsisht mosmarrёveshjeve Gjermania dhe Rusia duan tё afrohen pёr zgjidhjen e konflikteve ndёrkombёtare. Kёtё e sinjalizuan ministrat e jashtёm Heiko Maas dhe Sergej Lavrov...

Gjermania i jep dritën jeshile Kosovës për liberalizimin e vizave

Kosova ka marrë mbështetjen e një prej shteteve më të fuqishme të Bashkimit Evropian (BE) sa i përket liberalizimit të vizave. Gjermania, shtet që...

Gjermania kërkon infermierë në Kosovë

Gjermania ka nevojë për rreth 60 mijë infermierë, një pjesë të të cilëve po përpiqet t’i gjejë në Kosovë. Gjatë një vizite në Prishtinë, ministri...

A duhet t’i paguajë Gjermania dëmshpërblime Greqisë dhe Polonisë?

Greqia ka kërkuar nga Gjermania reparacione për dëmet e Luftës së Dytë Botërore. Qeveria gjermane e ka refuzuar këtë kërkesë. Por një ekspertizë e...

Gjermania i shpall “luftë” punësimit ilegal

Nga njëra anë Gjermania po hap rrugët për migracionin legal, por nga ana tjetër, ajo po forcon luftën kundër punësimit ilegal. Të premten ligji...

Hapja e negociatave, Gjermania mbështet Shqipërinë në sektorin ekonomik

Qeverisë Shqiptare dhe ajo Gjermane nënshkruan një marrëveshje për ofrimin e asistencës teknike për të mbështetur përgatitjet për negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë në...

Gjermania mbështet sanksionet kundër Rusisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se janë të “drejta dhe të rëndësishme” sanksionet që Bashkimi Evropian (BE) zbaton ndaj Rusisë. Në një seancë pyetje përgjigje...

Gjermania: Zgjedhje pa opozitën, nuk ka negociata

Nënkryetari i grupit parlamentar të Unionit Kristiandemokrat dhe Kristiansocial në parlamentin gjerman (Bundestag) Johann David Wadephul, reagoi të dielën në një deklaratë për redaksinë...

Deklarata e fortë nga Zaev: Gjermanët ”frikësohen” nga kërcënimet e Ramës

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka folur hapur për procesin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë. Nga Brukseli ai...

Luftë mes Gjermanisë dhe Francës brenda BE-së?!

Fragmentarizimi politik i Parlamentit Evropian pas zgjedhjeve ndikon në ndërlikimin e raporteve të pushtetit në Evropë. Disa vëzhgues shohin një duel midis Gjermanisë dhe...

EDITORIAL

Opozita deklaron: Ligj antimafia për oligarkët e Kryeministrit Rama

-Paralajmërimi i Partisë Demokratike për biznesmenët e koncesioneve: Kontratat PPP-ve do të jenë pjesë e paketës antikorrupsion....

FORUM

Dikush të thërrasë Bingo! Rrënimi i të gjitha institucioneve kushtetuese të vendit

Nga Andrea Cama Institucionet Kushtetuese janë institucione të përmendura shprehimisht nga Kushtetuta, mosfunksionimi i të cilave përbën dhunim...

“Vendi në një regjim anarkie, që prej 2017”

Nga Bujar Nishani Të nderuar miq, që prej vitit 2015 e në vijim kemi qenë çdo ditë të...