E mërkurë, Qershor 19, 2019
Ballina Etiketimet Gjak

Etiketim: gjak

Shqipëri, 600 Talasemikë duhet të bëjnë transfuzion gjaku dy herë në...

Analiza e gjakut që tregon që tregon se nëna është mbartëse e talasemisë është në protokollin e nënave shtatzënë apo atyre që duan të...

Përse duhet të dhurojmë gjak

Dhurimi i gjakut është një akt human i cili shpëton jetë njerëzish. Gjaku i sigurt shpëton jetë dhe përmirëson shëndetin. Gjaku, përveçse një përbërës...

Dita Botërore e Talasemikëve, Manastirliu çel fushatën e dhurimit vullnetar të...

Në Ditën Botërore të Talasemisë, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale çeli fushatën e dhurimit vullnetar të gjakut “Gjak i sigurt për të gjithë”,...

Rreziku nga sëmundjet e zemrës sipas grupit të gjakut

Të dish grupin e gjakut, sipas mjekësisë kineze do të thotë të dish shumë më shumë gjëra sesa analizat. Një studimi i fundit, i publikuar...

Kosova blen edhe gjak në Serbi, del të jetë më i...

Gjaku që vjen nga ky shtet po del të jetë goxha i shtrenjtë, krahasuar me vendet e tjera. Vetëm në dy vitet e fundit...

Deti mbushet me gjak (FOTO LAJM)

Fotot e frikshme zbulojnë pasojat e vrasjes brutale të një grupi balenash në një ishull të largët Arktik. Kafshët theren nga fshatarët disa herë...

Presidenti Meta në Shkodër: Të nxisim kulturën e dhurimit të gjakut

Në kuadër të nismës së ndërmarrë, “Aleanca për Dhurimin e Gjakut”, Presidenti i Republikës, Ilir Meta ishte sot në qytetin e Shkodrës. Presidenti Meta...

Rruga lahet në gjak, aksidenti me motor i merr jetën 20-vjeçarit...

Pas atij në Bulqizë, një tjetër aksident i rëndë ka ndodhur në Spille, Kavajë, ku një 20-vjeçar ka humbur jetën. Viktima udhëtonte me një motor,...

Seanca në kuvend nis ndryshe, ja çfarë do bëjnë deputetët

Jo me zhurmën e zakonshme, por sot kuvendi do të mblidhet këtë për një qëllim më të veçantë në seancë plenare, përveç sherrit që...

Manastirliu dhuron gjak për fëmijët talasemikë: 10 minuta për të shpëtuar...

Në periudhën më të vështirë të vitit, kur rritet nevoja për mbulimin me gjak, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale nisi sot fushatën e...

EDITORIAL

Sondazhi Fevziu/ 79 për qind e popullit mendon se po shkojmë në përplasje

Në emisionin "Opinion" te Blendi Fevziut në Tv Klan mbrëmë u debatua rreth fillimit të përplasjeve mes...

FORUM

Apeli i Veton Surroit: Shqipëria po shkon drejt humnerës

Nga Veton Surroi Po të ishte Shqipëria ndërmarrje ekonomike me aksione në bursë ndërkombëtare, menaxhmenti i saj do...

Armand Shkullaku: Organizata e Rilindjes duhet të shkrihet

Nga Armand Shkullaku- Përgjimet mbi organizatën e strukturuar të Rilindjes dhe, mbi të gjitha, reagimi i saj...