Ballina Etiketimet Fizike

Etiketim: fizike

Mori Nobel në fizikë, shkencëtari: Brenda 30 vitesh takojmë alienët

Siç duket, nuk jemi të vetëm në univers dhe këtë e ka konfirmuar sëfundmi edhe fituesi i çmimit Nobel në fushën e shkencës. Bëhet...

“Nobel 2019” në Fizikë – Tre shkencëtarët kanë transformuar imagjinatën për...

Kosmologu amerikan James Peebles dhe shkencëtarët zviceranë, Michel Mayor dhe Didier Queloz kanë fituar çmimin Nobel 2019 në Fizikë, për kuptimin e evolucionit të...

Dhunë fizike dhe psikologjike nënës, në pranga 25-vjeçari

Një i ri është vënë në pranga pasi akuzohet se ka dhunuar nënën e tij. Policia e Elbasanit ka arrestuar Aldo Sabriun, 25-vjeç banues...

Ushtrimet fizike që i bëjnë keq barkut

Përpjekjet për të hequr qafe dhjamin e barkut është një problem i përbashkët i shumë njerëzve, që përpiqen të bëjnë ushtrime për bark të...

Në shkollat e Finlandës s’do ketë më matematikë, fizikë, kimi…

Finlanda do të bëhet vendi i parë në botë që do të heqë nga kurrikulat shkollore disa lëndë. Sistemi finlandez i edukimit është konsideruar...

EDITORIAL

Dështimi me negociatat, kryeministri maqedonas jep dorëheqjen. Po Edi Rama?!

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka dhënë dorëheqjen. Lajmin e bën të ditur agjencia italiane...

FORUM

Kush peshkon në llum, nuk duhet të ankohet për fatin e grepit

Nga Lorenc Vangjeli - Rrjetet sociale e masakruan barbarisht një deputete të parlamentit shqiptar. Gruaja e re, bionde...

“Prej Ramës humbet Shqipëria, Maqedonia dhe Zaev”, Gjekmarkaj: Si mund t’i besojë Europa

Nga Agron Gjekmarkaj - Paradokset si mallkim ciklik rrotullohen mbi hapësirën shqiptare! Më i fundit është edhe...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com