Ballina Etiketimet Fëmijët

Etiketim: fëmijët

Drama/ Nëna: S’kam bukë për fëmijët, doja të vrisja veten (Video)

Çdo familje shqiptare në fundvit përgatitet për festën e Vitit të Ri por në familjen Kishta në fshatin Mashan s’ka festë e as gëzim,...

“Do vras fëmijët”, ish-bashkëshortët përplasen live për pensionin

Historia e një nënë të divorcuar dhe me dy fëmijë është bërë sot pjesë e emisionit ‘Me zemër të hapur’ në ‘News24’ të moderatores...

Fëmijët e trashëgojnë fjalorin nga babai, shqiptimin nga nëna

Në shumë studime të së kaluarës është dëshmuar se ka dallime mes gjinive kur është fjala për mësimin e gjuhëve të reja, por a...

Studimi: Mos ua fshihni kurrë fëmijëve emocionet negative

Prindërit nuk duhet t’i fshehin emocionet negative para fëmijëve të tyre. Kjo sepse, kur kanë përballë prindër që nuk e fshehin stresin dhe zemërimin, ...

U kap nga kamerat duke torturuar fëmijët, arrestohet mësuesi

Një mësues i një shkollë fëmijësh në Pero, në provincën e Milanos, është arrestuar me akuzën e keqtrajtimit të fëmijëve. Në kuadër të hetimit një...

UNICEF publikon shifrat: Ja si interneti “po vret” fëmijët

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, UNICEF ka publikuar shifra dhe fakte tronditëse, gjatë samitit për abuzimin e fëmijëve në internet. Sipas UNICEF, mosha...

Paralajmërim për prindërit: Mos qëlloni fëmijët, ja çfarë dëmtimesh do i...

Grupi i pediatrëve ka nxjerrë një paralajmërim për prindërit duke i këshilluar që të mos godasin fëmijët pasi do i shkaktojnë dëmtime serioze në...

Sa serioz është infeksioni i rrugëve respiratore tek fëmijët?

Infeksioni i rrugëve të sipërme respiratore që në gjuhën e përditshme jemi mësuar ta quajmë “të ftohtit’’ është sëmundja më e shpeshtë që prek...

E pazakontë. Fëmijët bëjnë boks, edukatoret bëjnë tifozllëk

Kjo ngjarje ka ndodhur në Misuri të Sh.B.A dhe ka ndodhur në vitin 2016 por është publikuar tani nga e ëma  e njërit prej...

“Fëmijët kanë nevojë për mikrobe, forcojnë imunitetin”

Fëmijët kanë nevojë për mikrobe. Studimet tregojnë se mikrobet janë të rëndësishme, pasi në të kundërt fëmijët nuk mund të kenë imunitet. Ekspertët theksojnë se...

EDITORIAL

Presidenti: Koha që të mos mbetemi edhe në vjeshtë!

Presidenti i vendit, Ilir Meta në një reagim publik në Facebook, shkruan se në 13 tetor duhet...

FORUM

Prekja e gazetarëve, fundi i një Kryeministri

Nga Albana Vokshi Gjuha e urrejtjes së Edi Ramës, dhuna e vazhdueshme verbale, psikologjike, institucionale si dhe fizike,...

SPAK-u dhe reforma si PPP-të!

Nga Flamur Vezaj - Te nisesh reformen e drejtesise ketu e 5 vite me pare me modelin e...