Ballina Etiketimet Fan Noli

Etiketim: Fan Noli

Agim Karagjozi, mentori i Patriotizmës Shqiptare

PJESA E TRETE/Në 110 vjetorin e gazetës DIELLI Agim Karagjozi - Ish Kryetari i Federatës Pan – Shqiptare – VATRA – Mentori i Patriotizmës Shqiptare Nga...

Kur Fan Noli u drejtohej udhëheqësve botërorë ndaj aksionit ushtarak italian...

Nga Aurenc Bebja*, Francë-26 Tetor 2018 “Le Temps” ka botuar, të martën e 11 prillit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me telegramet...

Vepra e një personaliteti të shkencës shqiptare

Nga Prof. dr. Valter MEMISHA* Universiteti “F. Noli”, na mblodhi përsëri e në këtë rast për një veprimtari promovuese. Sa kanë dalë nga shtëpia botuese...

Promovohet vepra e akademikut, Jani Thomai

Në datën 24 maj 2018, në “Universitetin Fan Noli”, u organizua “Tryeza shkencore për botimin 5-vëllimësh të veprës së akad. J. THOMAI, Doctor Honoris...

Mustafa Nano: Nuk i dua grekët në krye të Kishës Ortodokse...

Analisti dhe gazetari Mustafa Nano në monologun e tij në emision “Provokacija” në ABCNeës foli për vizitën e Patriarkut të Moskës dhe gjithë Rusisë...

DOSSIER: Pse Fan Noli nuk u kthye kurrë në Shqipëri?

Shkrimi është marrë nga libri “Fate shkrimtarësh dhe gazetarësh” Nga Arshin Xhezo* “Ti dhe të tjerë pleq do të ngecni, Tokën e Shenjtë kurrë s’e shkelni, Skllevër, bij...

Letra e famshme që Fan Noli i shkroi Hilterit

Në mes të shqiptarëve të shquar të vitit 1942 që u përpoqën të shpëtojnë nga nazizmi albonologun Norbert Jokli, ishte padyshim edhe Fan Noli....

Ku ia kalon Rama, Nolit dhe Konicës

Nga EDI LESI Në të gjitha shakatë e bollshme që ka bërë Edi Rama, nga më të dendurat në fushatë e ato të përditshmet në qeverisje,...

Rama përkujton ditëlindjen e Nolit: E pamundur të mos ulim gju

Kryeministri Edi Rama me anë të një statusi në rrjetin social Facebook, ka kujtuar përvjetorin e lindjes së politikanit, shkrimtarit, përkthyesit dhe klerikut të...

Publicistika e Fan Nolit, një majë e lartë

(136 VJETORI I LINDJES) Nga Safet Ramolli Ka kombe, që hyjnë në histori edhe përmes personaliteteve që ata ekspozojnë gjatë rrjedhës së historisë së tyre. Ka...

EDITORIAL

Shkodra dje u dhunua, por akoma nuk është dorëzuar!

Kryeministri e ka ndarë mendjen për t’i poshtëruar shkodranët, duke përdorur policinë dhe shantazhin. Rilindja do nxjerrë...

FORUM

“Thesi” i Edi Ramës nxjerr vetëm kriminelë, trafikantë, oligarkë…

Nga Kastriot Islami Edi Rama sa herë fut dorën në ‘thes’ nxjerr; i) kriminel a trafikant; ii) të...

Mihali i Qeparoit

Nga Auron Tare Mihali i Qeparoit (pjesa e dyte) Tani qe gjakrat u qetesuan pas incidentit te Porto Palermos...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com