E dielë, Dhjetor 8, 2019
Ballina Etiketimet Evropa

Etiketim: Evropa

Analiza/ Evropa mund të përballet sërish me një krizë të rëndë...

Evropa sapo duroi një dekadë të staniacionit ekonomik. Nëse nuk vepron shpejt, ajo mund të përballet me një tjetër. Dhjetë vjet pas krizës globale financiare,...

Luftoni korrupsionin, për të shpëtuar “shpirtin” e Evropës

Nga Guy Verhofstadt Bruksel – Si drejtuese e Drejtorisë Kombëtare Kundër Korrupsionit në Rumani (ADN) midis viteve 2013-2018, Laura Kodruza Koveshi, kryesoi dhënien e qindra...

Propoganda politike në rrjetet sociale, Evropa përcakton legjislacionin e ri

Vëmendje ndaj përdorimit të mesazheve politike dhe propagandistike të dërguara për përdoruesit e rrjeteve sociale (si Facebook dhe Linkedin) ose për platforma të tjera...

Evropa, duhet t’i braktisë traktatet e “çmendura” të Brukselit

Nga Jean-Luc Melenchon Duhet të ketë një alternativë, dhe duhet të jetë Evropa, përkundër asaj që e përshkroi Emanuel Makron javën e kaluar. Nëse ka...

Evropa – A është krisur sistemi?

Kris Bledouski, drejtori i këshillit dhe ekonomisti kryesor  i Aleancës së Prodhuesve për Produkvitetit dhe Inovacion: Jo, sistemi evropian nuk është krisur. Por, institucionet evropiane...

Mediu: Të protestojmë kundër të keqes, Evropa një realitet i largët

Në kuadër të përgatitjes për protestën e 16 shkurtit, kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, ka zhvilluar një takim me strukturat në Lezhë. Mediu...

Manuali i “hileve” politike të Eurovizionit

Gjithçka që një diplomat duhet të dijë, për ekstravagancën e “fuqisë së butë” të Europës. Ne jetojmë në epokën e fuqisë së butë. Mbjellja...

Haradinaj: Evropa s’mund të jetë e lirë, kur populli më i...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është shprehur se Bashkimi Europian duhet të hapë negociatat me Shqipërinë dhe të liberalizojë vizat për Kosovën. Në 20...

Sekretari Pompeo: Trump, diplomaci muskuloze

Koreja e Veriut, Evropa dhe Lindja e Mesme janë pikat gjeostrategjike që Sekretari i ri i Shtetit, Mike Pompeo shikon si rajonet në fokusin...

Turqia: Lufta e shenjtë do të fillojë së shpejti në Evropë

Ankaraja zyrtare ka reaguar me tone të rrezikshme për fitoren e kryeministrit aktual në zgjedhjet holandeze, duke pohuar se "lufta e shenjtë do të...

EDITORIAL

Tragjedia e 26 nëntorit. Vasili: 10 pyetje që rëndojnë mbi Edi Ramën

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, në një deklaratë për mediat u shpreh se pasojat e tërmetit të...

FORUM

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...

Libri që lexohet në ditë të pazakonta. Edhe tërmeti është një piramidë e përmbysur

Nga Agron Gjekmarkaj - “Shoqëria Piramidale” e Artan Fuges, libri i duhur pas Termetit “piramidal” ! Pas fatkeqësisë...