E shtunë, Korrik 20, 2019
Ballina Etiketimet Europë

Etiketim: europë

Shqipëria, vendi me numrin më të lartë të vrasjeve në Europë

Shqipëria raportohet të ketë numrin me të lartë të vrasjeve në Europë, me përjashtim të vendeve të ish-Bashkimit Sovjetik. Këto janë të dhënat për periudhën...

Shqipëria, shteti me pabarazinë sociale me të lartë në Europë

Sipas raportit të fundit të Eurostat, Shqipëria renditet me pabarazinë sociale më të lartë në Europë. Pas viteve ’9, polarizimi i shoqërisë është rritur me...

7 persona të vdekur nga temperaturat e larta në Europë

Shtatë persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e temeratuarave të larta që ka përshirë kontinentin e Europës. Viktima ka pasur në shtetet si Francë,...

Njihuni me tre destinacionet turistike “low cost” në Europë

Budapesti është votuar si destinacioni më i mirë europian 2019, si dhe më i liri. Kryeqyteti i Hungarisë është numri një në listën e...

Vijon “ferri” në Europë

Franca dhe Spanja janë dy shtetet më të goditura nga vala e të nxehtit që po përvëlon prej disa ditësh Europën. Temperaturat ekstreme të...

Ipeshvki i Rrëshenit, monsinjor, Gjergj Meta: Nëse Europa nuk na pranon,...

Në lidhje me debatin për Integrimin e Shqipërisë në Bashkimin  Europian ka reaguar edhe Ipeshvki i Rreshenit, monsinjor, Dom Gjergj Meta. Në një postim në...

Skenar europe, Skënderbeu me sytë nga KAS dhe nga Ilir Daja

Largimi i papritur i Orges Shehit vjen pas një ofertë që presidenti Ardian Takaj i ka bërë ish trajnerit Ilir Daja, fakt ky i...

Macron: Për Europën jemi përgjegjës para historisë

Ndërsa Bashkimi Europian është përfshirë në ethet e procesit zgjedhor për zgjedhjet europiane në datën 26 Maj, frika përkundrejt votës për një shumicë konservatore...

Krimi i organizuar në Europë, Durrësi ndër 40 zonat më problematike

Observatori i Shoqërisë Civile Kundër Krimit të Organizuar: "Ballkani ka ende punë për të bërë. Sidomos kur vjen fjala tek lufta kundër krimit të...

Europa mes temperaturave 40 gradë dhe shiut

Mediat britanike japin alarmin për një valë të nxehti në vendin e konsideruar si sinonim i shiut e të ftohtit: Mbretëria e Bashkuar, thotë...

EDITORIAL

Meta: Nuk ka pabesi dhe presion që e thyen burrin e shtetit, Ramush Haradinaj

Presidenti Ilir Meta e cilëson presion dhe pabesi thirrjen e Ramush Haradinaj nga Gjykata Speciale në Hagë. Në...

FORUM

“Vendi në një rregjim anarkie, që prej 2017”

Nga Bujar Nishani Të nderuar miq, që prej vitit 2015 e në vijim kemi qenë çdo ditë të...

Ramushi

Herën e kaluar, Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga posti i Kryeministrit, pasi Gjykata e Hagës e kishte...