E mërkurë, Tetor 16, 2019
Ballina Etiketimet Enver Hoxha

Etiketim: Enver Hoxha

Babai yt i ka hequr kallot Enver Hoxhës! Shkëlzen Berisha çon...

Shkëlzen Berisha, djali i ish-kryeministrit Sali Berisha, ka paralajmëruar se do të padisë për shpifje këngëtaren Rezarta Shkurta, e cila është gruaja e nipit...

Jeta e agjentit më dinak të shekullit XX, Kim Philby: Pse...

Më 1 korrik të vitit 1963, qeveria britanike pranon se ish-diplomati i saj, Harold Adrian Russell “Kim” Philby, kishte vepruar si agjent sovjetik. Dezertim...

Mehmet Shehu “i zhdukur”, nga fotoja me Enver Hoxhën

Nga: Kastriot Dervishi Në shumë raste, kur në një foto hiqej një individ, në vend të tij vendosej ndonjë send apo pemë. Në rraste të...

Tre raporte të vitit 1945, si e nënshtroi Enver Hoxha popullin

Tre raporte të mars-prillit 1945 “Në Mirditë dominon influenca e Gjon Markagjonit, e klerit dhe e ish oficerave rezervë. Në zonat e Kukësit ndihet influencë...

Takimi me Enver Hoxhën më 1983: Pas vitit 1980 erdhi viti...

Nga: Mitro Çela Viti 1983. Shoku ynë Enver kishte ditëlindjen: 75 vjeç. Me këtë rast, populli, edhe pa dijen e tij, i ndërtoi një vilë...

Dokument/ Historiani zbulon dy ekzekutimet e para me firmë të diktatorit...

Historiani i njohur Kastriot Dervishi, ka vijuar me publikimin e fakteve dhe dokumenteve nga periudha e komunizmit. Ai ka publikuar sot dy ekzekutimet e para...

Enver Hoxha, si e fshehu takimin sekret me Mustafa Krujën

Enver Hoxha midis shumë të pathënave të jetës së vet politike nuk ka rrëfyer edhe një takim që ka kryer në fshehtësi me kryeministrin...

Si u sponsorizua Enver Hoxha të krijonte parti nacional-socialiste

Nga Ylli Polovina Ramadan Zdrava ishte njëri prej atyre pa triska Fronti, pra të “deklasuar” politikisht nga “diktatura e proletariatit”, të cilët ndjenë gëzim që...

“29 Nëntori”, komunistët nuk harrojnë të provokojnë me foton e Enver...

Në homazhet e zhvilluara tek Varrezat e Dëshmorëve në ditën e Çlirimit, morën pjesë si çdo vit edhe veteranët e luftës dhe anëtarë të...

Kërcënimi i identiteti europian të shqiptarëve edhe pas Pavarësisë

Nga Gjet Ndoji - Përpjekjet luftarake të pushtuesve për zhdukjen massive të shqiptarëve. Pas gati 500 vitesh pushtim nga Perandoria Turke shqiptarët me shumë vështirësi...

EDITORIAL

Luan Rama: Presidenti i Republikës, përtej emrit të Ilir Metës

Nga Luan Rama - Pa dashur të hyj në absurdin jo vetëm kushtetues e ligjor, por edhe logjik...

FORUM

Haje tani atë m.. që doje! Haje e mos u ngopsh kurrë!

Nga Agim Xhafka E bëra një spiunllik që në mëngjes. Shkova në polici e thashë se Berti, kushëriri...

Shqipëri: Qytetarë, mbani vesh, ju flet Edi Rama!

Censurë, fshirje e shkrimeve në internet, presion ndaj gazetarëve, kështu është situata e shtypit në Shqipëri, që...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com