E dielë, Dhjetor 8, 2019
Ballina Etiketimet Entela Binjaku

Etiketim: Entela Binjaku

Ambasadori Mircea Perpelea: Rumania mbështet integrimin e Shqipërisë

Ambasadori i Rumanisë në Shqipëri, në një intervistë për “Koha Jonë” flet për marrëdhëniet mes dy vendeve dhe kontributin e çmuar Rumania po jep...

Nuk hyni dot në shtëpi, nuk flini dot? Flet psikologia: Si...

Psikologia e njohur, Entela Binjaku, këshillon se qytetarët që po përjetojnë keq situatën pas tërmetit të fortë, duhet të marrin ndihmë nëse vijojnë të...

Psikologia Entela Binjaku: Fëmijët duhet t’i rikthehen rutinës sa më shpejt...

Psikologia, Entela Binjaku e ftuar në studion e Report Tv, ka thënë se fëmijët që kanë përjetuar tërmetin duhet të kthehen sa më shpejt...

Mbahet në Tiranë Forumi i Sipërmarrjes Rumani-Shqipëri

Nga Entela Binjaku - Është mbajtur ditën e enjte në Tiranë Forumi i Sipërmarrjes Rumani-Shqipëri. Organizuar nga Ambasada e Rumanisë në vendin tonë aktiviteti mblodhi...

Përkthyesi besnik i Kadaresë rrëfen për lexuesit shqiptarë

Nga Entela Binjaku  Në Ditën Ndërkombëtare të Përkthyesve pata fatin të intervistoj përkthyesin në rumanisht të shkrimtarit tonë të shquar Ismail Kadare. Në këtë ditë,...

Rumania mbyll me sukses Presidencën e Këshillit të Bashkimit Evropian!

Nga Entela Binjaku - Gjatë 6 mujorit të parë të këtij viti Rumania, mbajti Presidencën e saj të parë të Këshillit të Bashkimit Evropian....

Fëmijë dhe të rinj nga Shqipëria në Rumani pjesë e ARC...

Nga Entela Binjaku - Ka nisur prej disa ditësh në Rumani raundi i dytë i kampeve verore që njihen si kampet ARC. ARC është...

Rumania prezantohet në Edicionin e dytë të “MurAL Fest”, Tiranë...

Nga Entela Binjaku -Është mbajtur në Tiranë edicioni i dytë i Festivalit të artit urban “MurAL Fest”. Edicioni i këtij viti titullohej “Kur...

Përkujtohet në Tiranë 105-vjetori i marrëdhënieve diplomatike Rumani-Shqipëri

Nga Entela Binjaku - Është përkujtuar në Tiranë 105 vjetori i marrëdhënieve diplomatike Rumani-Shqipëri.  Me këtë rast u mbajt në sallën UNESCO të Muzeut Historik...

Costantin Chiriac në Tiranë, një vizitë, shumë vlera

Nga Entela Binjaku -  Ardhjen e tij në Tiranë e parapriu një artikull i botuar në sibiunews.net. Në datën 12 prill 2019 media lokale rumune...

EDITORIAL

Tragjedia e 26 nëntorit. Vasili: 10 pyetje që rëndojnë mbi Edi Ramën

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, në një deklaratë për mediat u shpreh se pasojat e tërmetit të...

FORUM

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...

Libri që lexohet në ditë të pazakonta. Edhe tërmeti është një piramidë e përmbysur

Nga Agron Gjekmarkaj - “Shoqëria Piramidale” e Artan Fuges, libri i duhur pas Termetit “piramidal” ! Pas fatkeqësisë...