E mërkurë, Tetor 16, 2019
Ballina Etiketimet Emigrimi

Etiketim: emigrimi

”Ikja e trurit”, 40% e emigrantëve me arsim të lartë

Nga Shqipëria po ikën edhe të arsimuarit. Jemi vendi i dytë në Europë dhe Azinë Qëndrore që ka numrin më të lartë të emigrantëve...

Emigrimi/ Profesionistët vazhdojnë të largohen nga Shqipëria

Kushtet e punës, pagat e ulëta dhe mungesa e perspektivës janë disa nga faktorët që i shtyjnë shqiptarët të emigrojnë. Sipas statistikave, në disa...

FMN skanon ekonominë: Vitin e ardhshëm “kërcen” rritja, rrezik nga plakja...

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka bërë publik raportin e dytë të programit të post monitorimit për vendin tonë, ku sqaron se, ekonomia shqiptare është e...

VOA: Emigrimi në Shqipëri me pasoja të mëdha demografike

Në Shqipëri emigrimi po sjell pasoja të mëdha demografike dhe rënie të shtesës natyrore të popullsisë. Qarku i Gjirokastrës mbetet nga zonat më të...

Sa i kushton ekonomisë emigrimi? – Deri në 120 mln euro...

Emigrimi neto është një ndër sfidat më të mëdha të shoqërisë dhe ekonomisë shqiptare. Përgjatë tre dekadave të fundit, fenomeni i largimit, sidomos të...

Vazhdon emigrimi masiv nga Shqipëria/ Ja sa aplikime për azil u...

19 mijë shqiptarë gjatë vitit 2018 kanë aplikuar për azil në një nga vendet e Bashkimit Europian. Të dhënat janë publikuar nga Eurostat që i...

Mali i Zi na jep “leksione”, ja si po e ndal...

Mali i Zi ka nisur aplikimin me seriozitet të programit për të mos lejuar emigrimin e të rinjve shqiptarë. Një ndërmarrje në Tivar, e cila...

Pse po ikin njerëzit? Rama: Nuk ka qeveri dhe fuqi në...

“Nuk jemi më një vend i mbyllur”, iu përgjigj kryeministri Rama, shqetësimit të një qytetareje në Facebook se njerëzit po emigrojnë dita ditës.  Ai...

Emigrimi boshatis bankat, drejt mbylljes 16 shkolla në Fier

Rënia e ndjeshme e numrit të nxënësve po çon drejt bashkimit 16 shkolla 9 vjeçare në Bashkitë Fier e Roskovec. Drejtorja e Arsimit në...

Emigrimi, njëri nga shkaqet e ”zbrazjes” së Shqipërisë

Në gjashtë muajt e parë të këtij viti, shtesa natyrore e popullsisë (diferenca mes lindjeve dhe vdekjeve) ishte vetëm 484 persona, sipas të dhënave...

EDITORIAL

Luan Rama: Presidenti i Republikës, përtej emrit të Ilir Metës

Nga Luan Rama - Pa dashur të hyj në absurdin jo vetëm kushtetues e ligjor, por edhe logjik...

FORUM

Haje tani atë m.. që doje! Haje e mos u ngopsh kurrë!

Nga Agim Xhafka E bëra një spiunllik që në mëngjes. Shkova në polici e thashë se Berti, kushëriri...

Shqipëri: Qytetarë, mbani vesh, ju flet Edi Rama!

Censurë, fshirje e shkrimeve në internet, presion ndaj gazetarëve, kështu është situata e shtypit në Shqipëri, që...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com