E hënë, Korrik 15, 2019
Ballina Etiketimet Emigrante

Etiketim: emigrante

Dyndje emigrantësh drejt Anglisë, ndalohen 43 për Krishtlindje

Zyrtarët britanikë thanë sot se kanë arrestuar nëntë emigrantë në një plazh në juglindje të Anglisë, të cilët kishin kaluar kanalin e La Mansh...

Shqiptarët po braktisin vendin, 84 % për mundësi punësimi

Arsyet që shtyjnë shqiptarët të emigrojnë jashtë vendit lidhen me faktorët shtytës ekonomik. INSTAT njofton se sipas anketës së Forcës së Punës, 2017, se...

Papa-politikës: Mos fajësoni emigrantët për gjithçka

Papa Françesku dënoi të martën udhëheqësit nacionalistë që fajësojnë emigrantët për problemet e vendeve të tyre dhe që nxitën mosbesimin në shoqëri duke ndjekur...

7-vjeçare vdes e dehidratuar pasi kapen në kufi

Një 7-vjeçare ndërroi jetë nga dehidratimi, teksa ishte nën kujdesin e agjencisë amerikane për mbrojtjen e kufirit, “Patrulla Kufitare e Doganore”. Vajza kishte ardhur...

SHBA mbyll kufirin ndaj emigrantëve

Gaz lotsjellës është lëshuar nga policia amerikane kundër emigrantëve të ndaluar në kufirin mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Meksikës, në zonën mes...

Karvani me qindra emigrantë mbërrin në kufirin amerikan

Qindra emigrantë të Amerikës Qendrore që udhëtojnë përmes Meksikës për të kërkuar azil në SHBA kanë arritur në qytetin kufitar meksikan të Tijuanë. Grupi prej...

Të tretët për numrin e emigrantëve. Na e kalon vetëm Gaza

Nga të gjitha vendet në tranzicion, Shqipëria renditet e treta për numrin më të lartë të emigrantëve në raport me popullsinë që jeton brenda...

Ndihmoi 3 emigrantë të kalonin kufirin, kapet 26-vjeçari

Një i ri i shpallur në kërkim pasi i ka dhënë ndihmë për të kaluar kufirin tre emigrantëve. Nga Specialistët për Hetimin e Trafiqeve dhe...

Policia gjermane në hall me shqiptarët

Shqiptarët përdorin mbërritjen në Gjermani si turistë dhe kjo për të shkuar në Britani. ''Gjithçka filloi në vitin 2015'', thotë Jörg Ristow, i Policisë...

Itali “pastron” qytezën mikpritëse nga emigrantët

Ministria e Brendshme e Italisë njoftoi se, të gjithë emigrantët në qytetin jugor Riace, që njihet si vend për mikpritjen e tyre, duhet të...

EDITORIAL

Edi Rama projekton ndryshime në qeveri, Ngjela ministër drejtësie

-Spartak Ngjela piketohet për ministër drejtësie, Pandeli Majko largohet nga qeveria në rrugë pa kthim, ndërsa disa...

FORUM

Kim Mehmeti: Opozita i “dogji” mandatet, “Rilindja” është duke e “djegur” Shqipërinë

Shkruan Kim Mehmeti Nuk janë të pakuptimta, përbuzëse dhe çmendurake vetëm thëniet e Kryeministrit të Shqipërisë se vendi...

‘Është koha t’i bëni pyetje vetes’/ Fjala e plotë e Linda Ramës në Samitin Ndërkombëtar të Grave në Londër

Linda Rama ka qenë ditën e sotme e pranishme në një samit në Londër me temë fuqizimin...