E shtunë, Dhjetor 7, 2019
Ballina Etiketimet Emigrante

Etiketim: emigrante

Njohja e pensioneve me Kanadanë, marrëveshja: Përfitime për 60 mijë emigrantë...

Parlamenti shqiptar është drejt ratifikimit të marrëveshjes së prillit me Kanadanë për mbrojtjen shoqërore të emigrantëve shqiptarë atje. Skema që do të aplikohet përfshin...

Malta ndihmon në zbarkimin e 44 emigrantëve në Mesdhe

Mbi 40 emigrantë nga shtetet veriafrikane u shpëtuan teksa rrezikonin jetën duke lundruar ilegalisht në ujërat e Mesdheut. Italia dhe Malta kanë kërkuar një...

Mbytet varka me mbi 80 emigrantë në Tunizi

Rreth 80 migrantë besohet se kanë vdekur, pasi varka me të cilën po udhëtonin u mbyt në bregun tunizian, tha zëdhënësi i Organizatës Ndërkombëtare...

Emigrantët mbajnë me bukë 200 mijë familje

Rreth 1.2 milionë individë shqiptarë, që jetojnë e punojnë jashtë, sjellin në Shqipëri 1.3 miliardë euro në vit në formën e remitancave në vitin...

Arsyet pse një e treta e shqiptarëve ikin jashtë

Thuajse një e treta e popullsisë shqiptare ka zgjedhur të jetojë dhe punojë në një nga shtetet e BE-së. Eurostat publikoi të dhënat mbi...

Të dëshpëruar për të shkuar në Europë (FOTO)

Këto foto të pabesueshme tregojnë sa të dëshpëruar janë emigrantët për të shkuar në Europë. Në to tregohet momenti kur policia kufitare gjeti një...

Mijëra shqiptarë të kthyer nga emigrimi për Pashkën

Përgjatë ceremonive tradicionale të mbajtura në Katedralen e re në Gjirokastër, qindra besimtarë ortodoksë iu bashkuan meshës së Pashkës, që zgjati deri pas mesnate. At...

Kur Nju Jorku ishte i populluar me emigrantë të varfër

Pamjet e emigrantëve të pashpresë e të strukur në qoshe nuk janë vetëm të shekullit të fundit. Tani që Evropa është vend aspirant i...

Mbi 1 000 migrantë kubanë mbërrijnë në kufirin Meksikë-SHBA

Një mijë emigrantë kubanë mbërritën në qytetin meksikan të Ciudad Juarezit, në kufirin me SHBA-në dhe 400 të tjerë iu bashkuan një karvani të...

285 mijë të rinj duan të emigrojnë – Friedrich Ebert: Gjysma...

Janë rreth 300 mijë të rinjtë shqiptarë të cilët duan të largohen nga vendi, thotë fondacioni “Friedrich Ebert” në raportin më të fundit për...

EDITORIAL

Tragjedia e 26 nëntorit. Vasili: 10 pyetje që rëndojnë mbi Edi Ramën

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, në një deklaratë për mediat u shpreh se pasojat e tërmetit të...

FORUM

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...

Libri që lexohet në ditë të pazakonta. Edhe tërmeti është një piramidë e përmbysur

Nga Agron Gjekmarkaj - “Shoqëria Piramidale” e Artan Fuges, libri i duhur pas Termetit “piramidal” ! Pas fatkeqësisë...