Ballina Etiketimet Emigrante

Etiketim: emigrante

Si të punësoheni në Gjermani/ Profesionet dhe procedurat e aplikimit

Ekzistojnë mundësi punësimi për shqiptarë në Gjermani. Por ҫfarë është realist dhe ҫfarë trillim? Intervistë me Kea Decker, drejtoreshë e Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Qendrës...

Kukësi, “pushtohet” nga emigrantët, po kthehen nga Italia dhe Greqia

Italia apo Greqia, ka qenë vende pritese për shumë emigrantë shqiptarë por tashmë jo. Shumë emigrantë, pasi kanë humbur vendet e punës, janë rikthyer në Kukës....

Trump: Prioritet i parë dëbimi i mijëra emigrantëve të paligjshëm

Donald Trumpi prezanton planet e tij për imigrimin duke paralajmëruar votuesit se vota për Hillary Clinton është votë për kufij të hapur. Kandidati republikan për...

Gjermani; Shqiptarët po rikthehen në atdhe, nuk fituan azil

2015 ka parë fluksin më të madh të lvëzjeve emigratore. Shqiptarët kanë qenë ndër të parët që shihin Gjermaninë si destinacionin e duhur për...

Qeveria e Belgjikës: Shqipëria do ri-kthehet në listën e vendeve të...

Qeveria e Belgjikës do të rikthejë Shqipërinë në listën e vendeve të sigurta. Opozita abuzoi disa ditë më parë me vendimin e Këshillit të...

Emigrantët shqiptarë në Kalais vazhdojnë t’i drejtohen Britanisë

Të pa shqetësuar nga referendumi britanik për të dalë nga BE-ja, imigrantët shqiptarë janë grumbulluar në Kalais, në pritje të trafikimit të paligjshëm përgjatë...

Shengen dhe ana e errët e Shqipërisë si shkelësja nr 1,...

Lëvizja pa viza është lajmëruar si një nga arsyet kryesore për të mbetur në Bashkimin Europian dhe perspektiva e vazhdimësisë së Britaninë varet mbi...

Irlanda hap portat, “do sistemojë 3 milion emigrantë”

Irlanda do të largohet nga BE-ja brenda pesë viteve si dhe tre milion emigrantë do të shkojnë atje, ka paralajmëruar një ekspert. Tregjet e...

Itali, përleshje fizike mes policisë dhe aktivistëve pro-refugjatëve

Qindra anarkistë dhe aktivistë kanë nxitur trazira në kufirin Austri-Itali, në një stacionin duke hedhur gurë, fishekzjarrë dhe bomba tymuese ndaj policëve, të cilët...

Emigrantët u tradhtuan nga të gjitha

Nga Anila Rezhda/Eshtë hera e parë që mbas plot 25 vjetësh në këtë takim masiv jemi mbledhur vetëm për jetët tonë nga organizata “JETA”....

EDITORIAL

Presidenti Meta denoncoi planin mafioz të mazhorancës për zaptimin e Kushtetueses

Presidenti Ilir Meta në një konferencë për mediat ka sqaruar sot procedurën ligjore që ka ndjekur për...

FORUM

Me këtë që po shohin shqiptarët kush është ai i marrë, që i vendos emrin Arta vajzës së tij!

Nga Dritan Kaba Këtu me emrin Arta, ia paska marrë dhe dinjitetin edhe mendjen Zoti dhe ia paska...

Zyrtari i SHBA: Korrupsioni në Shqipëri është gjithandej dhe fshihet në vendet më pak të dyshimta

Nga Dan Koski (Fjala e të Ngarkuarit me Punë në Ambasadën e SHBA në Tiranë, në Ceremoninë...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com