E hënë, Korrik 22, 2019
Ballina Etiketimet Emigrante

Etiketim: emigrante

Gjermani, Franca, Greqia dhe Spanja strehojnë 68% të emigrantëve të paligjshëm...

Raporti i Eurostat zbulon se 68% e emigrantëve të paligjshëm të pranishëm në BE jetojnë në katër vende të BE-së si: Gjermania, Franca, Greqia...

Njohja e pensioneve me Kanadanë, marrëveshja: Përfitime për 60 mijë emigrantë...

Parlamenti shqiptar është drejt ratifikimit të marrëveshjes së prillit me Kanadanë për mbrojtjen shoqërore të emigrantëve shqiptarë atje. Skema që do të aplikohet përfshin...

Malta ndihmon në zbarkimin e 44 emigrantëve në Mesdhe

Mbi 40 emigrantë nga shtetet veriafrikane u shpëtuan teksa rrezikonin jetën duke lundruar ilegalisht në ujërat e Mesdheut. Italia dhe Malta kanë kërkuar një...

Mbytet varka me mbi 80 emigrantë në Tunizi

Rreth 80 migrantë besohet se kanë vdekur, pasi varka me të cilën po udhëtonin u mbyt në bregun tunizian, tha zëdhënësi i Organizatës Ndërkombëtare...

Emigrantët mbajnë me bukë 200 mijë familje

Rreth 1.2 milionë individë shqiptarë, që jetojnë e punojnë jashtë, sjellin në Shqipëri 1.3 miliardë euro në vit në formën e remitancave në vitin...

Arsyet pse një e treta e shqiptarëve ikin jashtë

Thuajse një e treta e popullsisë shqiptare ka zgjedhur të jetojë dhe punojë në një nga shtetet e BE-së. Eurostat publikoi të dhënat mbi...

Të dëshpëruar për të shkuar në Europë (FOTO)

Këto foto të pabesueshme tregojnë sa të dëshpëruar janë emigrantët për të shkuar në Europë. Në to tregohet momenti kur policia kufitare gjeti një...

Mijëra shqiptarë të kthyer nga emigrimi për Pashkën

Përgjatë ceremonive tradicionale të mbajtura në Katedralen e re në Gjirokastër, qindra besimtarë ortodoksë iu bashkuan meshës së Pashkës, që zgjati deri pas mesnate. At...

Kur Nju Jorku ishte i populluar me emigrantë të varfër

Pamjet e emigrantëve të pashpresë e të strukur në qoshe nuk janë vetëm të shekullit të fundit. Tani që Evropa është vend aspirant i...

Mbi 1 000 migrantë kubanë mbërrijnë në kufirin Meksikë-SHBA

Një mijë emigrantë kubanë mbërritën në qytetin meksikan të Ciudad Juarezit, në kufirin me SHBA-në dhe 400 të tjerë iu bashkuan një karvani të...

EDITORIAL

Opozita deklaron: Ligj antimafia për oligarkët e Kryeministrit Rama

-Paralajmërimi i Partisë Demokratike për biznesmenët e koncesioneve: Kontratat PPP-ve do të jenë pjesë e paketës antikorrupsion....

FORUM

Dikush të thërrasë Bingo! Rrënimi i të gjitha institucioneve kushtetuese të vendit

Nga Andrea Cama Institucionet Kushtetuese janë institucione të përmendura shprehimisht nga Kushtetuta, mosfunksionimi i të cilave përbën dhunim...

“Vendi në një regjim anarkie, që prej 2017”

Nga Bujar Nishani Të nderuar miq, që prej vitit 2015 e në vijim kemi qenë çdo ditë të...