E shtunë, Qershor 15, 2019
Ballina Etiketimet Emigrante

Etiketim: emigrante

Arsyet pse një e treta e shqiptarëve ikin jashtë

Thuajse një e treta e popullsisë shqiptare ka zgjedhur të jetojë dhe punojë në një nga shtetet e BE-së. Eurostat publikoi të dhënat mbi...

Të dëshpëruar për të shkuar në Europë (FOTO)

Këto foto të pabesueshme tregojnë sa të dëshpëruar janë emigrantët për të shkuar në Europë. Në to tregohet momenti kur policia kufitare gjeti një...

Mijëra shqiptarë të kthyer nga emigrimi për Pashkën

Përgjatë ceremonive tradicionale të mbajtura në Katedralen e re në Gjirokastër, qindra besimtarë ortodoksë iu bashkuan meshës së Pashkës, që zgjati deri pas mesnate. At...

Kur Nju Jorku ishte i populluar me emigrantë të varfër

Pamjet e emigrantëve të pashpresë e të strukur në qoshe nuk janë vetëm të shekullit të fundit. Tani që Evropa është vend aspirant i...

Mbi 1 000 migrantë kubanë mbërrijnë në kufirin Meksikë-SHBA

Një mijë emigrantë kubanë mbërritën në qytetin meksikan të Ciudad Juarezit, në kufirin me SHBA-në dhe 400 të tjerë iu bashkuan një karvani të...

285 mijë të rinj duan të emigrojnë – Friedrich Ebert: Gjysma...

Janë rreth 300 mijë të rinjtë shqiptarë të cilët duan të largohen nga vendi, thotë fondacioni “Friedrich Ebert” në raportin më të fundit për...

A po ndikon emigracioni te bizneset? Anketa: 43 % e cilësojnë...

Bizneset mendojnë se forca e punës e kualifikuar në Shqipëri është e prekur nga emigracioni. Referuar anketës së publikuar nga Dhoma gjermane e Tregtisë,...

Anija me emigrantë fundoset në afërsi të ishullit grek, 2 fëmijë...

Të paktën tre veta, përfshirë dy fëmijë, humbën jetën të enjten pasi një anije me emigrantë u fundos në afërsi të ishullit grek Samos. Sipas...

Kapen 21 emigrantë në Kapshticë, udhëtonin drejt Bilishtit

Një tjetër rast i kalimit të emigratëve të paligjshëm është goditur nga policia në Kapshticë. Policia Kufitare njoftoi se ka kapur 21 emigrantë të paligjshëm...

Familjet shqiptare emigrojnë në Perëndim (VIDEO)

Elisabeta Hoxhaj po bën gati valixhen për t’u larguar nga Shqipëria së bashku me familjen e saj. Gruaja e re, e cila banon në...

EDITORIAL

Deputeti Maliqi zbardh prapaskenat: Balla i bleu si bagëti deputetët e opozitës

Deputeti Lefter Maliqi në një status të fortë në Facebook ka treguar të gjitha prapaskenat e turpshme...

FORUM

Burgosja e Suelës, siç talebanët burgosin gazetarët amerikanë

Nga Miranda Haxhia E dashur Suela Musta, Sa gabim e kanë kolegët e dashamirët që emrin tënd e lidhin kaq...

Suela Musta, si viktima model e këtyre 30 viteve….

Nga: Endira Bushati * Suela Musta, si viktima model e këtyre 30 viteve.... Suela Musta, sot është në burg... Informacionet...