Ballina Etiketimet Emigracion

Etiketim: emigracion

Shqipërisë i ikën “truri”, raporti i BB: 40% e shqiptarëve në...

Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës...

UNESCO: Shqipëria, me emigracionin më të lartë të personave të arsimuar...

Emigrimi i studentëve dhe punëtorëve të kualifikuar po shoqërohet me humbje të kapitalit njerëzor dhe kjo po ndikon negativisht te vendet e varfra. Shqipëria...

Ja vendi i parë në BE për emigracionin

Rumunët zënë vendin e parë në BE për emigracion të popullsisë. Gati një e pesta e rumunëve jetojnë dhe jashtë vendit. Të shtunën e...

Bie niveli emigracionit në Britaninë e Madhe? – Niveli më i...

Emigracioni neto në Britaninë e Madhe ka rënë bie në nivelin më të ulët pesëvjeçar në 2018. Vitin e kaluar emigracioni afatgjatë në Britani ra...

Shqiptarët pa viza pune në Gjermani? Ekspertja sqaron ligjin e ri

Kohet e fundit ka pasur mjaft lajme fiktive mbi legjislacionin e ri gjerman dhe “portat e hapura” që presin për emigrantë. Zakonisht janë kompanitë...

E para e klasës për emigracion? Është Shqipëria

Shqipëria rezulton e para në Europë dhe e pesta në botë për emigracion potencial. Ajo që shumica e shqiptarëve shpresojnë të arrijnë përmes largimit...

Reuters: 52% e shqiptarëve duan të largohen nga vendi

Sipas një studimi, më shumë se gjysma e shqiptarëve do të dëshironte të shkonte në vende më të pasura me shkollim më të mirë. Studimi,...

Ndryshon tradita, burrat kujdesen për familjen, gratë emigrojnë në Evropë

Në Shqipëri, emigracioni jashtë vendit ka qenë traditë e burrave, ku meshkujt në moshë të re largoheshin nga vendi për mundësi më të mira...

Emigracioni i mirë, Rama tregon pse largohen shqiptarët nga vendi

Kryeministri Edi Rama, sot e ka cilësuar emigracionin si të mirë. Këtë deklaratë e ka bërë në konferencën “Sfida e migracionit”, deklaroi se “nuk...

VIDEO/ Momenti prekës: Gjermanët i japin lamtumirën me lot familjes shqiptare...

Skena është shumë prekëse. Përveç fëmijëve shqiptarë kjo ngjarje ka përlotur edhe disa fëmijë gjermanë që kishin dalë për tu dhënë lamtumirën atyre. Televizioni gjerman...

EDITORIAL

Dështimi me negociatat, kryeministri maqedonas jep dorëheqjen. Po Edi Rama?!

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka dhënë dorëheqjen. Lajmin e bën të ditur agjencia italiane...

FORUM

Refuzimi i Francës lëndon

Preç Zogaj Në harkun e pak javëve Franca na “godet” dy herë. Herën e parë gabimisht (shumë njerëz...

‎Nuk e ka fajin Macron pse kemi kryeministër Ramën

Nga Oerd Bylykbashi "Zonja Kancelare Merkel, ju lutem hapni sa me pare negociatat me Shqiperine vetem per luften...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com