E martë, Shtator 17, 2019
Ballina Etiketimet Ekonomia shqiptare

Etiketim: Ekonomia shqiptare

Studiues flasin për VOA-n: Rritja ekonomike në Shqipëri do tkurret, defiçiti...

Ekonomia shqiptare është duke kaluar një periudhë të vështirë, ku rritja ekonomike pritet të tkurret ndjeshëm, investimet vendase dhe të huaja janë në rënie...

Kursimi, edhe më i euroizuar – Depozitat i janë kthyer rritjes,...

Ekonomia shqiptare duket se po e rrit sërish aftësinë për të krijuar kursime. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, në fund të qershorit...

Frenohet rritja ekonomike – Ra në 3.1% për tremujorin IV 2018

Ekonomia shqiptare u rrit me 4.06% gjatë vitit të kaluar, mbështetur kjo në vlerësimet e para të Institutit të Statistikave. Në tremujorin e fundit të...

Ekonomia shqiptare nuk “prodhon” para, në rënie për herë të parë...

Ajo që thuhet nën zë nga bankierët, bizneset, ekspertët e kursit të këmbimit, apo dhe individët, se nuk ka lekë në qarkullim edhe pse...

29 000 aborte në 5 vjet, si ndikojnë ekonominë shqiptare

Ndonëse ka gjithnjë debat rreth aspektit moral apo ligjor të një aborti, një tjetër ndikim që duhet konsideruar është ai ekonomik. Aborti u bë...

Ekonomia shqiptare mund të rritet, por çfarë do të ndodhë me...

Ritmi rritjes së të ardhurave në buxhet nuk shpreh ritmin e rritjes ekonomike. Qeveria pret që ekonomia e vendit të rritet këtë vit me...

Shqipëria ka ngecur në vend! – Që prej vitit 2008 nuk...

Ekonomia shqiptare ka rritur me plot 3 herë peshën e saj në ekonominë europiane në harkun e dy dekadave Kështu, të dhënat e përpunuara...

Zhvlerësohet ekonomia shqiptare – Instituti i Vienës “rrëzon” projeksionet për 2018-ën

Instituti i Vienës ka zhvlerësuar projeksionet për ekonominë shqiptare gjatë këtij viti. Kjo është hera e dytë me radhë që Instituti bën një zhvlerësim....

BERZH rrit projeksionet – Ekonomia shqiptare më mirë se ç`pritej, pas...

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim ka rishikuar lehtë në territor pozitiv projeksionet për ekonominë shqiptare gjatë këtij viti. Tashmë, institucioni projekton që ekonomia...

Ekonomia shqiptare mes dy ekstremeve

Ekonomia shqiptare pritet të rritet këtë vit me ritme të ngjashme me 2017-n, e nxitur nga vërshimi i kapitaleve të lira në ndërtimet private,...

EDITORIAL

Miliarderi George Soros dhe debatet për ndikimin e tij në Shqipëri

Nga Zëri Amerikes/ Xhorxh Soros, është një filantrop i cili ka zgjedhur të investojë për një shoqëri të...

FORUM

Gazeta britanike “The Indipendent”: Ja pse u mbyll televizioni Agon Channel

Nga “The Indipendent” Drejtpërdrejt për të dhënë emisionin e saj të rregullt të lajmeve në mëngjes, Sonila Meco...

Një lajm i keq për optimistët e reformës zgjedhore

Nga Astrit Patozi - Të gjithë ata që po shpresojnë në ndryshimin e sistemit politik në Shqipëri, si...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com