E hënë, Nentor 18, 2019
Ballina Etiketimet DW

Etiketim: DW

Negociatat, Pollo: Vetëm pas përmbushjes së kushteve të Bundestagut Gjerman

Në një intervistë për DW, Genc Pollo ish-deputet e ish-Ministër i PD shpreson në vendim pozitiv të Këshillit Europian në verën 2020. Ai nuk...

DW: Kriza politike në Tiranë vazhdon, dialogu duket i vështirë

Afrimi i tetorit, kur Këshilli Europian do të marrë vendimin për Shqipërinë lidhur me negociatat e anëtarësimit, ka shtuar thirrjet e BE për uljen...

DW: Shqipëria ndër vendet e para për dëbime nga Gjermania

Njerëzit nga Ballkani mund të jetojnë në Gjermani vetëm në kuadër të qëndrimit me leje pune. Rregullorja e Ballkanit e mundëson këtë. Shanset për...

Doni të jetoni në Gjermani? DW: Gjithçka që duhet të dini

Javën e parë të qershorit Ligji për migracionin e fuqisë punëtore të kualifikuar kaloi në parlamentin gjerman. Më 28 qershor ai do të trajtohet...

DW: Opozita protestë paqësore me flamujt e BE, SHBA dhe Gjermanisë

Për rreth dy orë e gjysmë, opozita e bashkuar protestoi përpara kryeministrisë. Në ndryshim nga protestat e kaluara, kёsaj here protesta kaloi pa incidente...

Samiti i Berlinit, gazetarja e DW zbulon prapaskenat

Gazetarja e DW, Anila Shuka nga Berlini në  lidhje me skype për emisionin  “A-Show” në News 24 komentoi Samitin e Berlinit i mbajtur pak ditë më...

DW: Ndjesë për pasqyrimin gabim të takimit Merkel-Rama

Faqja zyrtare në shqip e ''Deutsche Welle"' ka sqaruar në një postim në facebook, një raportim jo korrekt të zhvillimeve në Samitin e Berlinit...

Vuçiçi do të njohë Kosovën? Jo, thjesht, keqinterpretim i intervistës

Një intervistë e agjencisë italiane të lajmeve, ANSA me presidentin Vuçiç për gjoja njohjen e Kosovës shkaktoi konfuzion. Korrigjimi nuk vonoi. Deutsche Welle foli...

Transparency International: Institucionet në Shqipëri të pafuqishme

Në një periudhë afatmesme niveli i korrupsionit si në Shqipëri ashtu edhe në Kosovë ka rënë, por gjatë viteve të fundit situata është përkeqësuar,...

DW: Kur mekanikët shiten si infermierë në Gjermani

Hapi i parë drejt çertifikatës është një bisedë telefonike. "Kam një ofertë për një punë në Gjermani, tani do të doja të dija se...

EDITORIAL

Presidenti fillon çmontimin e mafies së RILINDJES

-Ilir Meta ka vendosur që të thërrasë në takim për t’u konsultuar ish-presidentët e Republikës, ish-ministrat e...

FORUM

VOA: Korrupsioni dhe taksat, pengesë për investimet e huaja

Investimet e huaja në Shqipëri shumë shpejt pritet të hyjnë në një fazë vështirësie. Dy projektet e...

Xhafaj reagon për Gjykatën Kushtetuese

Ish-ministri Fatmir Xhafaj, ka reaguar në lidhje me debatin mes presidentit dhe mazhorancës për plotësimin e Gjykatës...