E shtunë, Shtator 21, 2019
Ballina Etiketimet Duhani

Etiketim: duhani

Njihuni me bimën që heq dëshirën për të pirë duhan

Personat që prej shumë vitesh janë konsumues të duhanit, e kanë shumë të vështirë të heqin dorë menjëherë. Nikotina është ajo që në fakt...

Më 15 gusht hyn në fuqi ligji i ri për duhanin,...

Më 15 gusht hyn në fuqi ligji i ri “Për mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit” i cili parashikon forcimin e një sërë...

Duhani forcon bakteret rezistente ndaj antibiotikëve

Pirja e duhanit rrit aftësinë e superbaktereve për t’u rezistuar ilaçeve duke i bërë ato më invazive dhe rezistente ndaj antibiotikëve, sipas një studimi...

40% e duhanit jashtë kontrolli – Tregtarët, kundër ligjit të ri...

Rritja e akcizës së duhanit ka sjellë rritje të paligjshmërisë, ndërkohë që rreth 40% e sasisë nuk i nënshtrohet asnjë lloj kontrolli”. Denoncimi është...

Ndërhyhet në industrinë e duhanit. Qeveria vendos kushte strikte për licensimin...

Qeveria ka vendosur të ndërhyjë në industrinë e duhanit, duke përcaktuar kritere të reja për licencimin e veprimtarive të përpunimit industrial të duhanit dhe...

Gjoba për duhanin, 600 mijë lekë – Ligji i ri në...

600 mijë lekë do të jetë gjoba për të gjithë subjektet që shkelin ligjin për pirjen e duhanit në ambientet e brendshme, të cilët...

IPPR: Lufta kundër sheqerit njësoj si ajo kundër duhanit

Lufta kundër konsumit të tepruar të sheqerit ashtu siç është bërë për pirjen e duhanit është propozimi i nisur nga një grup ekspertësh nga...

Pas ankesave të biznesit, duhani do shitet në çdo dyqan

Pas ankesave të biznesit të vogël, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka tërhequr propozimin ligjor, që parashikonte shitjen e produkteve të duhanin vetëm...

OBSH: Mbi 8 milionë njerëz humbasin jetën çdo vit nga duhani

Më shumë se tetë milionë njerëz vdesin çdo vit për shkak të përdorimit të duhanit. Ndërkohë shtatë milionë prej këtyre vdekjeve shkaktohen nga përdorimi...

Shuperka: 1 në 4 fëmijë në Shqipëri kanë provuar duhanin

1 në 4 fëmijë në Shqipëri e e kanë provuar shijen e duahanit pa mbushur moshën 10 vjeç, fakt ky i provuar nga studime...

EDITORIAL

SHBA dhe Britania: Pse nuk u dënua Tahiri?!

Ç’paska qenë ky Sajmir Tahiri si një “magazinë” me videopërgjime sa i ka futur frikën krejt mazhorancës,...

FORUM

Përballë tërmetit – solidariteti qytetar, mantenutat e pushtetit dhe qeveria që nuk është!

Nga Luan Rama* Tirana, Durrësi e rrethinat e tyre u lëkundën prej një tërmeti, që sipas sizmologëve, ishte...

Vasili sjellë videon e Spriopalit: Ja si bënte humor me tërmetin

Nga Petrit Vasili- Ja c'thoshte dhe ja se si bente humor kjo e cmendura per termetet pak dite...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com