E mërkurë, Tetor 16, 2019
Ballina Etiketimet Drejtesia

Etiketim: drejtesia

Soreca: S’ka më keq se padrejtësia apo drejtësia e vonuar

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, ka dhënë një mesazh të fortë për drejtësinë, teksa ka marrë pjesë në ceremoninë e diplomimit...

Dosjet stok “mbysin” drejtësinë

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka ngritur shqetësimin se fenomini i dosjeve stok tashmë nuk është problem vëtëm në Gjykatën e Lartë por po shtrihet...

Gjonaj: Goditje për zinxhirin korruptiv, bashkëpunim me 28 institucione

Ministria e Drejtësisë (MD) është e vendosur për të çuar deri në fund luftën ndaj korrupsionit. Në cilësinë e Koordinatorit Kombëtar Antikorrupsion, përfaqësues të...

Politika e komandimeve: Thuajse gjysma e Prokurorive me drejtues “tranzitorë”

Më 22 shkurt 2019, Këshilli i Lartë i Prokurorisë vendosi të ndërpriste caktimin e përkohshëm të prokurorit Ardian Nezha në Tiranë dhe rikthimin e...

Lista/ Kush janë 13 kandidatët që kërkojnë të kontrollojnë Drejtësinë

Inspektorati i Lartë i Drejtësisë, institucioni më i rëndësishëm i sistemit, ka tashmë 13 kandidatë që do të garojnë për 5 vendet vakante të...

Drejtësia në udhëkryq, Marku s’ka fonde për pagat

Kryeprokurorja e Përkohshme, Arta Marku ka kërkuar mendim dhe informacion nga prokuroritë e Shkallës së Parë dhe Apelit në rrethe në lidhje me rritjen...

Çfarë po ndodh me drejtësinë, 70% e të dyshuarve dolën të...

Rentabiliteti i sistemit të drejtësisë duket se ka rënë dukshëm vitet e fundit teksa shihet se norma e fajësisë tek personat e dyshuar ka pësuar rënie drastike më 2017 dhe rezulton të jetë më e...

Drejtësia në Turqi

Sipas organizatës Amnesty International, më shumë se njëqind mijë njerëz të cilët u shkarkuan nga puna pas grushtit të dështuar të shtetit në Turqi...

Reagon sërish Eni Çobani: Gëzim për të drejtin, tmerr për keqbërësit

Reagon sërish avokatja e njohur, Eni Çobani, një ditë pas lajmit se është shoqëruar në komisariatin e Policisë së Gjirokastrës, pas një denoncimi për...

Gjykata Kushtetuese: Të ndëshkohen autorët e sulmit

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, dënon me forcë sulmin me armë kundër familjes së gazetares Klodiana Lala. Përmes një njoftimi të shpërndarë për mediat, Gjykata inkurajon...

EDITORIAL

Luan Rama: Presidenti i Republikës, përtej emrit të Ilir Metës

Nga Luan Rama - Pa dashur të hyj në absurdin jo vetëm kushtetues e ligjor, por edhe logjik...

FORUM

Haje tani atë m.. që doje! Haje e mos u ngopsh kurrë!

Nga Agim Xhafka E bëra një spiunllik që në mëngjes. Shkova në polici e thashë se Berti, kushëriri...

Shqipëri: Qytetarë, mbani vesh, ju flet Edi Rama!

Censurë, fshirje e shkrimeve në internet, presion ndaj gazetarëve, kështu është situata e shtypit në Shqipëri, që...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com