E martë, Korrik 16, 2019
Ballina Etiketimet Drejtesia

Etiketim: drejtesia

Politika e komandimeve: Thuajse gjysma e Prokurorive me drejtues “tranzitorë”

Më 22 shkurt 2019, Këshilli i Lartë i Prokurorisë vendosi të ndërpriste caktimin e përkohshëm të prokurorit Ardian Nezha në Tiranë dhe rikthimin e...

Lista/ Kush janë 13 kandidatët që kërkojnë të kontrollojnë Drejtësinë

Inspektorati i Lartë i Drejtësisë, institucioni më i rëndësishëm i sistemit, ka tashmë 13 kandidatë që do të garojnë për 5 vendet vakante të...

Drejtësia në udhëkryq, Marku s’ka fonde për pagat

Kryeprokurorja e Përkohshme, Arta Marku ka kërkuar mendim dhe informacion nga prokuroritë e Shkallës së Parë dhe Apelit në rrethe në lidhje me rritjen...

Çfarë po ndodh me drejtësinë, 70% e të dyshuarve dolën të...

Rentabiliteti i sistemit të drejtësisë duket se ka rënë dukshëm vitet e fundit teksa shihet se norma e fajësisë tek personat e dyshuar ka pësuar rënie drastike më 2017 dhe rezulton të jetë më e...

Drejtësia në Turqi

Sipas organizatës Amnesty International, më shumë se njëqind mijë njerëz të cilët u shkarkuan nga puna pas grushtit të dështuar të shtetit në Turqi...

Reagon sërish Eni Çobani: Gëzim për të drejtin, tmerr për keqbërësit

Reagon sërish avokatja e njohur, Eni Çobani, një ditë pas lajmit se është shoqëruar në komisariatin e Policisë së Gjirokastrës, pas një denoncimi për...

Gjykata Kushtetuese: Të ndëshkohen autorët e sulmit

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, dënon me forcë sulmin me armë kundër familjes së gazetares Klodiana Lala. Përmes një njoftimi të shpërndarë për mediat, Gjykata inkurajon...

Vasili: Drejtësia e re është listë çmimesh nga pazari i Ramës

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili, shkruan se Drejtësia e re, po ngrihet si listë çmimesh dhe kjo nga pazari i Ramës....

Gjonaj: Austria partnere e Shqipërisë në zbatimin e reformave

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj është takuar me homologun e saj austriak Josef Moser, në Alpbach të Austrisë. Në qendër të diskutimeve ishte forcimi...

Llalla kthehet në Tiranë, nis betejën me drejtësinë

Aktualisht Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda, po shqyrton verdiktin e datës 20 korrik të shkallës së parë, që vendosi sekuestro preventive ndaj...

EDITORIAL

Krejt krimi i organizuar dhe mafia politike po hetojnë Presidentin

I gjithë llumi politik i mazhorancës, duke futur edhe disa deputetë pa pikë intelekti nga opozita e...

FORUM

Shqipëria drejt çmendurisë: Politika shkruan shkencën !

Nga Artan Fuga - Nga Deputetët po shkruajnë edhe ligjet e Njutonit, edhe ekuacionet e Makswellit! Sot e nesër...

Kim Mehmeti: Opozita i “dogji” mandatet, “Rilindja” është duke e “djegur” Shqipërinë

Shkruan Kim Mehmeti Nuk janë të pakuptimta, përbuzëse dhe çmendurake vetëm thëniet e Kryeministrit të Shqipërisë se vendi...