E premte, Dhjetor 6, 2019
Ballina Etiketimet Diaspora

Etiketim: diaspora

Shqipëria nuk bëhet pa Diasporën!

Nga Ben Blushi Po flitet shumë këto ditë per diasporën. Po çfarë është  diaspora? Në rastin e Shqipërisë është një diell që na ngroh më pak...

Shqiptarët e Ilinois nderojnë Nishanin për ngritjen e urave me Diasporën

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i shoqëruar nga Zonja e Parë, Odeta Nishani dhe delegacioni zyrtar u mikprit në mënyrë vëllazërore me shumë ngrohtësi...

Nishani: Nuk bëhem pjesë e tentativës për të keqpërdorur diasporën

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka deklaruar se nuk është informuar në lidhje me samitin e diasporës që të zhvilliohet në Tiranë. Në një...

Për çfarë do flasi diaspora me kryeminstrin?

Nga Ilir Levonja/Eshtë një pyetje që të vjen në parvaz të mëndjes. Ta mbush vështrimin. Por me lule gjëmbaçësh. Janë një sërë pashpjegueshmërish, që fillojnë...

Samiti i Diasporës në Tiranë, ja kriteret për pjesëmarrësit

Në 18-20 nëntor të këtij viti, Qeveria Shqiptare organizon në Tiranë Samitin e Parë të Diasporës Shqiptare. Lajmin e ka bërë publik kreu i...

Ditët e munguara të diasporës në Shqipëri dhe shpresa e humbur...

 Tabloja krejt ndryshe shfaqet në anën tjetër shqiptare në Kosovë, ku ditët e diasporës janë krejt një normalitet, madje një konkurencë shumë pozitive mes...

EDITORIAL

Tragjedia e paralajmëruar e Durrësit dhe Thumanës

-Zbulohet studimi nga “Zëri Amerikës” për banesat në Durrës që i klasifikonte një pjesë të ndërtimeve si...

FORUM

Andi Bushati: Të vdekurit nuk mund të kthehen në pikë sondazhesh për Ramën

Nga Andi Bushati / Edi Rama po e shfrytëzon tërmetin njësoj si Erdogani grushtin e shtetit: si një...

Metamorfoza pas tërmetit: nga tepsija tek tespija…

Nga Prof. Lisen Bashkurti / Tërmeti i 26 Nëntorit 2019 goditi rëndë Shqipërinë, mbarë shoqërinë shqiptare, sikundër edhe...