E dielë, Dhjetor 8, 2019
Ballina Etiketimet Diaspora

Etiketim: diaspora

Ish-zv/ministri Muka: Studentë, diaspora është me ju

Studiuesi Taulant Muka i është bashkuar sot protestës së studentëve përballë Ministrisë së Arsimit. Ish-zv/ministri i Arsimit, që dha dorëheqjen vetem dy javë pas...

Diaspora kundër korrigjimeve të kufijve

Komuniteti shqiptaro-amerikan në Nju Jork u ka kërkuar përmes një letre të gjithë liderëve politikë shqiptarë e kosovarë të angazhohen për ato që ai...

Speciale/ Shqipja në Greqi, mësuesit: Fëmijët e emigrantëve po harrojnë gjuhën...

Seminari për mësimin plotësues në gjuhën shqipe në Diasporë, flasin mësueset e Shoqatës “Nënë Tereza” në Greqi: Shteti të kushtojë vëmendjen e duhur Bashkëbisedoi: Herion...

Diaspora, Shqipëri-Itali projekt për thithjen e investimeve

Rreth 500 mijë shqiptarë që jetojnë e punojnë në Itali do të jenë në fokus të një projekti pilot të qeverisë shqiptare dhe asaj...

Pr/ligji për diasporën, ja çfarë parashikon qeveria…

Këshilli i Ministrave ka miratuar projektligjin “Për diasporën” ku detajohen rregullat dhe kompetencat e autoriteteve shtetërore përgjegjëse për marrëdhëniet me diasporën. Pr/ligji parashikon ndër të...

Majko flet për votat e diasporës: Realitet më…

Pandeli Majko, Ministri i Shtetit për Diasporën, gjatë intervistës për gazetarin Lutfi Dervishi i ka dhënë përgjigje pyetjes se kur do të votojë diaspora....

Presidenti Meta: Shqipëria i ka shumë borxhe diasporës

Presidenti i Republikës,  Ilir Meta ishte i Ftuari i Nderit dhe folësi kryesor në Konferencën që u mbajt në kryeqendrën e Landit të North...

Bilal Kola: APD, aleanca reale e vlerave të djathta

Flet Bilal Kola, themelues dhe drejtues i Aleancës Popullore për Drejtësi: Partitë e vjetra vazhdojnë të përdorin në pozicione vendimmarrëse njerëz të implikuar me...

Të mësosh shqip në Austri

Hazir Mehmeti, mësues, shkrimtar dhe gazetar nga Kosova, rezident në Austri, flet për përvojën me fëmijët e diasporës shqiptare në Austri për mësimin e...

Merkel mëson të numëroje bashkë me Edi Ramën!

Nga Arian Galdini/Merkel do te kandidoje per here te katert. 3 mandate si Kancelare i ka bere. Per te katertin do perpiqet me shume...

EDITORIAL

Priten arrestime nga prokuroria për ndërtimet VRASËSE

-Kryeprokurori i Republikës Olsian Çela deklaroi në Durrës se hetimet po vazhdojnë në mënyrë intensive për abuzuesit...

FORUM

Artut Zheji: Bajatllëk, mjerim dhe një Gjithollog për Kryeministër!

Nga Artur Zheji I di të gjitha, Ay! Kur dhe ku ndërtohet në mënyrë pastërmetore. Di të puthë...

‘Turp i njerëzimit’/ Washington Post: Çfarë tha Rama për Trump

Gazeta e njohur amerikane, Washington Post, ka risjellë në kujtesën e amerikanëve gjërat negative që janë thënë...